Akbank’taki grevi yasaklamasından sonra  şimdi de grev ile ilgili  haberlere yayın yasağı geldi.

Bakanlar Kurulu kararıyla yasaklanan Akbank grevi için yayın yasağı getirildi. İstanbul 1’inci Sulh Ceza Hakimliğinin kararıyla grevle ilgili haber yapılması yasaklandı.

Evrensel’de yer alan habere göre, Banka ve Sigorta İşçileri Sendikasının (BANKSİS) Akbank’ta aldığı grev kararına yayın yasağı getirildi. İstanbul 1’inci Sulh Ceza Hakimliğinin yasak kararı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Kaçakçılık Narkotik ve Ekonomik Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından gazetelere gönderilen yazıyla duyuruldu.

Mahkeme kararında, Akbank AŞ’nin, BANKSİS’in grev kararına ilişkin 2 Mart 2017 tarihinde Sabah gazetesine verdiği ilanın ardından başvuru yaptığı belirtildi. Kararda başvurunun İstanbul 14’ncü Sulh Ceza Hakimliği tarafından “İlanın içeriğinde grev kararı sürecinin devam ettiği, ilgili bankanın kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu ve itibarını olumsuz olarak etkilendiğine dair her hangi bir delil ve emare bulunmadığından” gerekçesiyle 17 Mart’ta reddedildiği hatırlatıldı.

Kararda, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK), “BANKSİS tarafından yapılan ve yapılabilecek kamuoyu açıklamalarının bankanın mali durumunu etkileyebilecek önemli bir olay olarak görüldüğü, söz konusu ilanın müşteriler nezdinde etkilerinin olabileceği, Bankacılık Kanunu’nun 74. maddesinde tehlike suçu unsuru olarak düzenlenen ‘itibarın zedelenmesi’ suçunun maddi unsurunun ortaya çıktığı” iddialarına yer verildi.

BDDK yazısında ayrıca Akbank’ta alınan grev kararının, Bakanlar Kurulu tarafından ekonomik ve finansal istikrarı bozucu nitelikte olduğu gerekçesiyle 60 gün süreyle ertelendiği de dikkat çekildi.

Akbank A.Ş.’nin, BANKSİS’in ilanının, bankanın itibarını zedelemeye, servet ve şöhretine zarar vermeyi hedef almış asılsız haber niteliğinde olduğu iddiasıyla yaptığı başvuruyu karara bağlayan İstanbul 1’inci Sulh Ceza Hakimliği, sendika yöneticileri tarafından grevle ilgili basın yoluyla duyuru, ilan gibi usullerle her türlü bildirim yapması durdurduldu.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.