ABD’nin, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerginliği bahane ederek,  Karadeniz’e 6. Filo’yu sevk etme hazırlığı yaptığı iddia edildi. ABD’nin savaş gemilerine izin vermesi için Türkiye’den izin almak istediği bildirilirken, Pentagon’un ABD Dışişleri’nden talebi Ankara’ya iletmesini istediği öne sürüldü.

Amerikan CNN televizyonunun Pentagondan üç yetkiliye dayandırdığı haberinde, Amerikan ordusunun Karadeniz’e savaş gemileri sevk etmeye  hazırlandığı belirtildi.  Bu hazırlığın Rusya ile Ukrayna  arasında Azak Denizi’ndeki krize yanıt olarak yapıldığı ifade edilen haberde ayrıca Pentagon’un ABD Dışişleri Bakanlığından, Montrö Boğazlar Sözleşmesi kapsamında Türkiye’den boğazlardan Karadeniz’e savaş gemilerinin geçişi için izin talep etmesini istediği öne sürüldü.

PENTAGON SESSİZ

Konuyla ilgili AA muhabirine açıklama yapan Pentagon sözcülerinden Eric Pahon, ABD savaş gemilerinin sevkiyatı ve yerleri konusunda herhangi bir bilgi vermeyeceğini aktararak “ABD, Montrö Sözleşmesi kapsamındaki yükümlülüklerine tamamen bağlıdır. Özel diplomatik iletişimimizin içeriğini açıklamıyoruz.” dedi.

ABD’li bir yetkili ise ABD donanmasının elinde seçenek bulunması için rutin olarak Türkiye’ye bu tür taleplerin iletildiğini, ABD’nin her yıl onlarca kez Türkiye’den geçiş talebinde bulunduğunu ancak bunlardan bazen sadece birkaçının icra edildiğini kaydetti.

Karadeniz, ABD’nin Avrupa Komutanlığı (EUCOM) ve 6’ncı filosunun görev bölgesinde yer alıyor.

Savaş gemilerinin boğazlardan geçiş yapabilmesi için, Karadeniz’e kıyısı olmayan ülkeler 15 gün önceden izin talep etmek zorundalar..

 

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.