ABD, BÖLGESEL DÜZLEMDE KÜRT SORUNU VE SURİYE SAVAŞINDA RUSYA, ÇİN, İRAN, IRAK, TÜRKİYE’YLE BÖLGEDE KARŞI KARŞIYA GELMİŞTİR..

ISW (Savaş Araştırmaları Enstitüsü )’nden Christopher Kozak ve Genevieve Casagrande, ABD’nin, Suriye’nin kuzeyinde bir Kürt özerk bölgesi kurulmasına açıktan destek vereceğini söylemişti.

Suriye’de Kürt sorunu ve bölgesel duruma ilişkin gelişmelerin ana fikri, bu cümlelerin içindedir.

IŞİD, Minbic’i terketti, buharlaştı, ve PYD, Efrin’e doğru harekete geçeçeğini açıkladı. Efrin Kürt güçleri tarafından kontrol edildiğinde “Kürt koridoru”da tamamlanmış olacak… Sonrasında ki süreç, savaşı Türkiye Kürdistan’ında büyüterek, Irak ve Suriye Kürdistan’ıyla birleşmeyi sağlamak. Türkiye Kürdistan’ındaki son PKK saldırıları, alan tutmak ve yoğunlaştığı sınır bölgelerini kurtarılmış alanlar haline getirmek amaçlıdır. Bu nedenlerle savaş bölgede büyüyerek derinleşecek ve genişleyerek bütün bölgeye yayılacaktır.

Minbic kentinin IŞİD’den alınması, Rojava’da “Kürt koridoru”nu güçlendirmiştir. Washington’dan yapılan açıklamalar, Türk kamuoyuna yönelik açıklamalardır, YPG’nin, Minbic’ten geri çekileceği yönündeki haberler gerçeği yansıtmamakta, zaten, PYD’den farklı yönde açıklamalar gelmektedir.

IŞİD’in Başkenti konumundaki Rakka ile Türkiye sınırı arasında ilişki sağlayan Minbic, YPG ve Arap grupların yer aldığı, ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri tarafından ele geçirilmişti.

Pentagon, Minbic’in geri alınmasından sonra şehirde sadece Arapların kalacağını ve Kürtlerin ise bölgeden ayrılacaklarının TÜRKİYE TARAFINA taahhüt edildiği bildirmişti. Ancak, Suriye hava kuvvetlerinin son üç gündür PYD-YPG güçlerini bombalama sı, ABD’yi harekete geçirdi. Suriye büyük olasılıkla Rakka’ya da çok yakında müdahale edecektir. Bu süreçte PYD-YPG’de her an El Bab’a yönelerek oradan da Efrin’e ilerleyecektir.

YPG’nin Efrin’i kotrol etmesi, batı Suriye’deki ki Kobani ve Cezire kantonlarıyla birleşmeyi sağlayarak PYD’nin hakimiyetini sağlayacaktır.

PYD temsilcisinin Rus Basınına yaptığı açıklama bu konudaki gelişmeler ilişkin bize önemli ip uçları vermektedir., PYD temsilcisi, El Bab’ın yakın zamanda, bir kaç güne kadar ele geçirileceğini ve ardından Efrin’e ilerlemeye başlayacaklarını söylemişti. Bu süreçte Kürt sorunu konusunda ABD, Rusya’yla ittifakı içinde olan Suriye, İran ve Türkiye’yle karşı karşıya gelecektir ve bu süreç kaçınılmazdır. PYD, El Bab’a operasyon emri aldığını açıktan ilan etmişti.

Daily Beast haber sitesi, Suriye’de çok yakın gelecekte, büyük değişikliklerini olacağı belirtilmektedir.

Suriye-Halep’te, Esad rejimi ile El Nusra Cephesi Ahrar-u Şam vs, gruplar arasında büyük çatışmalar yaşanıyor.

Özet olarak, bölge, bir bütün savaş coğrafyasıdır ve Türkiye artık bu savaşın direk içindedir. ABD, sıkışmış durumdadır ve Ukrayna üzerinden Rusya’ya silah göstermektedir. Ancak ABD bu savaşı kaybedecektir. İnsanlık için çok büyük felaketlere kapı açacak bir kapışmayla karşı karşıyayız.

Erdoğan ATEŞİN
20.08.2016

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.