ABD, 70 sivilin ölümüne yol açan kimyasal saldırıdan sorumlu tuttuğu Suriye yönetimine karşı havaalanlarını Tomahawk füzeleri ile vurdu.

ABD, 70 sivilin ölümüne yol açan kimyasal saldırıdan sorumlu tuttuğu Suriye yönetimine karşı havaalanlarını 59 Tomahawk füzesi  ile saldırdı.

Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni konuya ilişkin acil toplantı yapmaya çağırdı

ABD Başkanı Donald Trump, kimyasal saldırının düzenlendiği öne sürülen Shariat Havaalanı’na füze saldırısı düzenlenmesi emrini kendisinin verdiğini açıkladı. Trump, ‘uygar ulusların’ Suriye’deki kıyımı sona erdirmek için ABD’ye katılmaları çağrısında bulundu. ABD’nin adalet için ayağa kalktığını söyleyen Trump, füze saldırısının Esad’ın kimyasal silah kullanması nedeniyle alındığını söyledi. Trump, ‘Esad çaresiz erkekleri, kadınları, çocukları boğdu’ dedi.

ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri ise, Shariat Havaalanında pistlerin, uçakların ve yakıt depolarının hedef alındığını açıkladı.

SURİYE: ASKERİ GERİLİMİN TIRMANMASINI BEKLEMİYORUZ

Suriye, ABD’nin Şayrat hava üssüne yönelik saldırısının ‘sınırlı olduğunu ve beklendiğini’ açıkladı.

Suriye Enformasyon Bakanı Umran Zubi tarafından yapılan açıklamada, “Askeri gerilimin tırmanmasını beklemiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Suriye televizyonları, birden çok havaalanının saldırıya uğradığını öne sürdü.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson Suriye’ye düzenlenen füze saldırısının kırmızı çizginin geçilmesinin ardından, ABD Başkanı Trump’ın harekete geçmesinin göstergesi olduğunu söyledi.

Öte yandan Rusya ve Birleşmiş Milletler(BM), Suriye’ye askeri müdahale konusunda ABD’yi uyardı. Rusya BM Daimi Temsilcisi Vladimir Safronkov, ABD’nin Suriye’ye askeri müdahalesinin olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabileceğini söyledi. Safronkov, ‘Olumsuz sonuçları düşünmek zorundayız, askeri harekatın yaratacağı sorumlulukları ve negatif durumları düşünmek zorundayız’ dedi. Safronkov, ‘olumsuz sonuçların neler olabileceği’ sorusunu ‘Irak’a bakın, Libya’ya bakın’ karşılığını verdi.

AKP’DEN ABD SALDIRISINA DESTEK

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, ABD’nin Suriye’yi vurması hakkında “Askeri üssün vurulması olumludur, anlamlıdır” açıklamasında bulundu.

Numan Kurtulmuş’un Fox TV’de yaptığı açıklamaları şöyle: “Askeri üssün vurulması olumludur, anlamlıdır. Rejim uluslararası alanda cezalandırılmalı. ABD’nin bu operasyonunun barışa katkıda sağlamasını umuyorum. Esad Rejimi kendi halkına zarar veremez hale gelene kadar BM yaptırım uygulamalıdır.

Suriye’de vekalet savaşlarının sonuna gelinmiştir. Bu şekilde devam ederse ABD ile Rusya ve diğer ülkeler çatışma noktasına gelir. Bizim baştan beri söylediğimiz bir şey var. Halkına karşı barbarca bir tavır sergileyenlerin bir şekilde dizginlenmesi lazım. Belli bölgelerin, mesala Fırat Kalkanı’nı gerçekleştirdiğimiz bölge gibi, güvenli bölge haline getirilmesi lazım. Suriye’deki sorununu hızlı çözümüne katlı sağlayacak şeylerden biri de güvenli bölge. Amerikalılar uzun yıllar kararsız kaldı. Güvenli bölge gibi insani anlamda nefes aldıracak konularda bir öyle bir böyle gitti. Bunun bölgeye hiçbir katkısı olmadığı gibi ABD’yi de çıkmaza soktu.”

PUTİN: İLİŞKİLERİMİZE ZARAR VERDİ

ABD’nin Suriye hava üssünü vurmasının ardından tüm dünyada gözler Rusya’ya çevrildi. Rusya’dan ilk açıklamalar peş peşe geliyor. Rusya Devlet Başkanı Putin’in, ”Saldırı ABD ile olan ilişkilerimize zarar verdi” dediği belirtildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Danışmanı Dimitry Peskov, Putin’in ABD’nin Suriye’ye saldırısını, “bağımsız bir BM üyesine yapılmış bir saldırganlık” olarak nitelendirdiğini açıkladı.

Peskov, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Devlet Başkanı Putin, ABD’nin bu saldırısını bağımsız bir BM üyesine yapılmış olan bir saldırganlık olarak gördüğünü, bunun da uluslararası kurallara aykırı olduğunu söylüyor. Putin, ABD’nin Suriye saldırısı ile dünya kamuoyunun Irak’ta meydana gelen sivil kayıplarını gözlerden uzak tutmaya çalıştığına inanıyor” dedi.

“ABD’NİN IŞİD’İ KENDİ JEOPOLİTİK ÇIKARLARININ KARARINI VERMEK İÇİN…”

Rusya Meclis alt kanadı Duma Savunma Komitesi Başkan Yardımcısı Yuriy Şvıtkin, ABD’nin Suriye’ye füzeli saldırısına, “ABD’nin IŞİD’i kendi jeopolitik çıkarlarının kararını vermek için bir araç olarak kullandığını bir kez daha görüyoruz” diye tepki gösterdi.

Washington’un Suriye’ye füzeyle ateş açmasının “ABD’nin çifte standart politikası” olduğunu savunan Şvıtkin Rus haber ajansı Ria Novosti’ye yaptığı açıklamada, “Bu ABD’nin bir kez daha uyguladığı çifte standart politikasıdır, bunu başka şekilde adlandıramazsınız” dedi ve ekledi:

Şvıtkin, “ABD kime karşı savaşıyor? IŞİD’e karşı mı IŞİD ile mücadele edenlere karşı mı?” diye sordu.

RUSYA FEDERASYON KONSEYİ SAVUNMA KOMİTESİ BAŞKANI: AGRESİF BİR EYLEM

Rusya Federasyon Konseyi Savunma Komitesi Başkanı Viktor Ozerov, ABD’nin Suriye bombardımanını, “BM üyelerine karşı yapılan agresif bir eylem” diye nitelendirdi ve Rusya’nın Suriye’de ABD ile “askeri işbirliği kanallarını kesebileceği” uyarısı yaptı.

Rus haber ajansı Ria Novosti’de yer alan habere göre, Federasyon Konseyi Savunma Komitesi Başkanı Viktor Ozerov, ABD’nin Suriye’ye karşı giriştiği saldırıyı “Bu eylem BM üyelerine karşı yapılan agresif bir eylem” diye nitelendirerek, Rusya’nın BM Güvenlik Konseyi’nin toplanmasını talep edeceğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi olmayan üyesi Bolivya da daha önce yaptığı açıklamada, ABD’nin Suriye’nin Shayrat Hava Üssü’ne düzenlediği roket saldırısı görüşmek üzere Güvenlik Konseyi’nin acilen toplanmasını istedi.

İRAN: TEHLİKELİ BİR HAREKET

İran, ABD’nin Suriye’deki Şayrat Hava Üssü’ne düzenlediği füze saldırısını “şiddetle” kınayarak, saldırının “uluslararası hukuka aykırı tehlikeli bir hareket” olduğunu belirtti.

İran Dışişleri Bakanlığı yazılı açıklama yaprak, “İran, Amerikan savaş gemilerinden Suriye’deki Şayrat Hava Üssü’ne yapılan saldırıyı ve her türlü tek taraflı askeri eylemi şiddetle kınıyor” ifadelerine yer verdi.

Bakanlık Sözcüsü Behram Kasımi azmasıyla yayımlanan açıklamada, “İran her türlü kimyasal silah kullanımını şiddetle kınıyor, aynı zamanda bunun bir bahane olarak kullanılıp tek taraflı eylemlerde bulunulmasını tehlikeli, uluslararası hukuka aykırı ve yıkıcı bir hareket olarak görmektedir ” denildi.

Açıklamada, “Suriye’nin İdlib kentindeki şüpheli kimyasal saldırının failleri ve bu olaydan yararlananlar belirsizliğini korurken, ABD’nin Suriye’ye füzeli saldırısı, çökmeye yüz tutmuş teröristlerin güçlenmesine neden olup Suriye ile bölgedeki durumun daha da karmaşık hale getirecek” diye kaydedildi.

Humus Valisi:  “6 ölü”

Humus Valisi Talal el Barazi, saldırıda 6 ölü ve 7 yaralı olduğunu söyledi. Vali, üssün yakınlarında bulunan köyde sivil kayıplar olduğunu aktardı. Barazi saldırıya ilişkin “İlk değil, son olacağına da inanmıyorum” dedi.

SURİYE DEVLET TELEVİZYONU: SİVİL KAYIPLAR VAR

Suriye Devlet Televizyonu ise, ABD’nin Shayrat Hava Üssü’ne düzenlediği saldırıda sivil kayıpların olduğunu duyurdu.

Rus RIA Haber Ajansı’nın haberine göre Suriye Devlet Televizyonu, ABD saldırısını duyurduğu haberinde, “ABD tarafından ülkemizin orta kesimlerindeki hava üssüne yapılan roket saldırısında sivil kayıplar verilmiştir” denildi.

Suriye resmi haber ajansı SANA, askeri kaynaklara dayandırdığı haberde, “Sabah gündoğumu ile birlikte Suriye’nin orta bölgesinde yer alan bir hava üssümüz Amerikan saldırısına uğradı. Saldırıda kayıplar yaşandı” ifadelerini kullandı.

IŞİD DE SALDIRDI

Suriye yerel basını ABD’nin Suriye’nin Shayrat Hava Üssü’ne düzenlediği roket saldırısının ardından terör örgütü IŞİD’in saldırıya geçtiğini duyurdu.

Rus haber kanalı RT’nin haberinde, IŞİD’li teröristlerin, ABD’nin vurduğu Shayrat Üssü yakınlarında saldırıya geçtiği belirtildi.

İSRAİL ABD SALDIRISINA DESTEK VERDİ

İsrail Başbakanı Benyamin Natanyahu, ABD saldırısına destek vererek şunları söyledi: “Başkan Trump kimyasal silahların kullanılması ve yayılmasını tolere etmeyeceği yönünde hem söz hem eylem olarak güçlü ve net bir mesaj gönderdi. İsrail, Başkan Trump’ın bu kararına tam destek vermekte ve Esed rejiminin korkunç eylemlerine karşı verilen bu kararlılık mesajının sadece Şam’da değil, aynı zamanda Tahran’da, (Kuzey Kore’nin başkenti) Pyongyang’da ve diğer yerlerde de yankılanmasını ümit etmektedir.”

Tomahawk füzeleri:

ABD, Suriye’deki hedefleri, Akdeniz’deki gemilerinden attığı Tomahawk füzeleri ile vurdu.

Her biri 1 milyon 590 bin dolar fiyata sahip füzelerden 59 adet ateşlendi. Nokta atışı yapabilen ve seyir füzesi sınıfındaki Tomahawk’lar gemi, denizaltı veya karada konuşlu fırlatıcılardan (launcher) atılabiliyor.

Askeri adı BGM-109 olan Tomahawk füzeleri ilk olarak 1991’deki Birinci Körfez Savaşı’nda Irak hedeflerine karşı kullanılmıştı. Körfez Savaşı, gemilerden atılan Tomahawk’lar ile başlamıştı. ABD’nin sadece İngiltere’ye sattığı bu füzeler, 1,100 kilometre menzile sahip. Toplam 1600 kilogram ağırlığındaki füze, 450 kilogramlık savaş başlığı taşıyor. Tomahawk’lar hedeflerini askeri uyduların hassas verilerini kullanarak buluyor.

FARKLI BAŞLIKLARA SAHİP OLABİLİYOR

Amerikan Raytheon firmasının üretimi olan Tomahawk’lar, zırh delici, parça tesirli veya nükleer başlık taşıyabiliyor. Dördüncü nesil füzelerde, hareketli hedefler de takip edilip vurulabiliyor.

Bu arda Rusya Birleşmiş Milletleri acil toplantıya çağırdı ve ABD ile Suriye için yapılmış olan karşılıklı hava güvenliği anlaşmasını askıya aldığını açıkladı..

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.