Güney Kore lideri Moon, ‘ABD’nin THAAD sistemi hakkında bilgilendirilmedim’

ABD’nin Güney Kore’ye konuşlandırdığı THAAD füze savunma sistemi hakkında kriz patlak verdi. Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in’in üst düzey danışmanı Yoon Young-chan ABD’nin ülkeye yeni konuşlandırdığı 4 THAAD hakkında Moon’un bilgilendirilmediğini duyurdu. Moon konunun soruşturulması talimatını verdi.

Güney Kore’nin yeni devlet başkanı Moon Jae-in’in ABD’nin Kuzey Kore’den gelebilecek bir saldırıya karşı Güney Kore’ye son olarak konuşlandırdığı 4 adet Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunması (THAAD) füze savunma sistemi hakkında bigilendirilmediği açıklandı.

Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunması (THAAD) füzeleri
Güney Kore’de  erken seçimle 10 Mayıs’ta göreve seçilen Moon’un  danışmanlarından Yoon Young-chan yaptığı basın toplantısında geçen perşembe düzenlenen toplantıda üst düzey Savunma Bakanlığı yetkililerinin ülkeye yeni konuşlandırılan 4 adet THAAD sistemi hakkında bilgi vermediğini söyledi

Yoon, Moon’un olayı öğrendikten sonra bunu ‘şoke edici’ olarak nitelediğini söyledi ve konu hakkında soruşturma talimatı verdiğini duyurdu.

Yonhap haber ajansı adı açıklanmayan bir Savunma Bakanlığı yetkilisinin yeni THAAD’lar konusunda Moon’un ulusal güvenlik direktörünün bilgilendirildiğini söylediğini ancak bu iddianın  devlet başkanlığı tarafından yalanlandığını duyurdu.

MOON “THAAD POLİTİKASINI GÖZDEN GEÇİRECEĞİM” DEMİŞTİ.

Güney Kore’nin Kuzey Kore ile diyalog yanlısı yeni lideri Moon göreve gelmeden önce ABD’nin ülkeye konuşlandırdığı ancak parasının Seul’den alınmasını istediği sistem hakkındaki mevcut politikayı gözden geçireceğini söylemişti.

Hem Kuzey Kore hem de Çin güçlü bir radar sahip olması nedeniyle sistemi bir güvenlik tehdidi olarak görüyor.

Halihazırda ABD’nin Güney Kore’de halen 28.500 askeri bulunuyor. Bir kamyon üzerine sabitlenen 6 adet fırlatıcıdan oluşan THAAD sistemi 48 adet durdurucu füze fırlatabiliyor. THAAD’lar ayrıca ateş kontrol sistemi, iletişim aygıtları ve X bandında çalışan güçlü bir radarı var..

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.