SIRADA ŞENGAL VAR…

ocalanin-eski-avukatindan-bomba-iddialar-pkknin-yeni-patronu-abd

SIRADA ŞENGAL VAR…

Son birkaç aydır Barzanilerin gündeminin başta gelen konusu Şengal…

Barzaniler ısrarla, PKK’nin Şengal’den çekilmesini istiyor.
Son olarak Irak Kürdistan Bölgesi (IKB) Başbakanı Neçirvan Barzani, “PKK Şengal’den çıkmazsa güç kullanırız.” diyerek ihtilafı üst bir boyuta taşıdı. Barzani, “PKK yüzünden Şengal’e hizmet götüremiyoruz diyordu.
(Artık nasıl bir hizmet götürecekse…)
PKK Barzaniden geri kalır mı!..
PKK tarafından hemen Barzani’ye “hak ettiği” cevap verildi: “Hiçbir güç bizi Şengal’den çıkaramaz…”
Yeni bir Kürt iç savaşının ayak sesleriydi bunlar.
Ancak bu savaş, PKK ve PDK’yle sınırlı değil.
Türk yetkililerinin yaptığı açıklamalardan açıkça, Güney Kürdistan’ın bu kutsal topraklarında yaşanan bu kan kokan gerilimin arkasında TC’nin olduğu anlaşılıyor.
Barzani’den iki gün sonra Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu aynı açıklamayı yaptı: “Gerekirse Şengali de vururuz.”
Ondan bir gün sonra da TC Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Şengal’de “Barzani başarılı olmazsa bunun gereğini yine Türkiye Cumhuriyeti, Türk Silahlı Kuvvetleri belirleyecektir.” dedi.
Ondan da bir gün sonra, Türk Cumhurbaşkanı başdanışmanı Ibrahim Kalın, “Sincar (Şengal’in diğer adı) ile ilgili Barzani’nin açıklamasını destekliyoruz.” diyerek onu teyit etti.
Kürtler arasında yeni bir “kardeş kavgası” Türk İçişleri Bakanı’nın yaptığı açıklamaya göre önümüzdeki Mart ayının başında patlak verecek.
Önce PKK’yle PDK savaştırılacak, Türk Başbakan Yardımcısının beyanına göre “Barzani başarılı olmazsa bunun gereğini yine Türkiye Cumhuriyeti, Türk Silahlı Kuvvetleri belirleyecek.”
*
Barzanilerin Kuzey Kürdistan’ın imhası için Türk devletiyle yaptığı ortaklık yeni değil…
Bu kirli ortaklık, 12 Mart (1971) askeri darbesinden hemen sonra, Dr. Şivan’ın ve onun liderliğini yaptığı Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye [Seksiyonu]’nun tasfiye edilmesiyle kuruldu ve o gün bu gündür ortaklık yürürlükte…
Ortaklar bugüne kadar, Kuzey Kürdistan’ın yıkımı için bir çok projenin altına imza attı.
TC-Barzani ortaklığının ikinci büyük icraatı, Dr. Şivan’ın yerine Türk gizli servisi elemanı Abdullah Öcalan’ın, Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye [Seksiyonu] yerine de aynı servisler tarafından kurulan PKK’nin ikame edilmesi oldu.
12 Eylül askeri darbesinden (1980) hemen sonra Türk gizli servisleri tarafından kurulan PKK, Barzanilerin onayıyla Güney Kürdistan’a yerleştirilecek ve o gün bu gündür PKK Kürdistan’ın bu bölgesini cephe gerisi olarak kullanarak Türk Ordusu’yla birlikte Kuzey Kürdistan’ın imhası planını uygulayacaktı.
“Al gülüm ver gülüm…” hesabı….
Barzaniler, Kuzey Kürdistan’ın imhası için kurulan PKK’ye ev sahipliği yapacak, bunun karşılığında Türkler de bu hanedanlığın Güney Kürdistan’da hükümranlığını tanıyacak ve bunu sürdürmesi için kolaylık sağlayacaktı.
PKK’nin Barzani hanedanlığının hakimiyeti altında bulunan Güney Kürdistan’a yerleştirilmesinden sonra ortaklığa bu organizasyon da katılmış oldu.
Bir garip ortaklık bu…
Ankara’nın tek söz sahibi olduğu bir ortaklık…
*
TC, PKK ve Barzaniler arasında on yıllardır sürüp gelen bu ortaklığın günümüzde matematiksel ifadesi şöyle: TC+T-PKK (İmralı+Kandil+HDP)+PDK.
(“T-PKK” de nereden çıktı diye soracağınız… İzninizle bir sonraki yazıda açıklayacağım.)
TC+T-PKK (İmralı+Kandil+HDP)+PDK ortaklığının son icraatı, “hendek operasyonu” oldu.
Tam da Ankara’nın gönlünce oldu operasyon…
8 bin Kürt öldürüldü. 5 milyon Kürt göç ettirildi, yarım düzine Kürt şehri yerle bir edildi.
Şimdi sıra Şengal’de…
IŞİD’in yaptığı yetmiyormuş gibi, Kürdistan’ın bu kutsal toprakları bir kez de Türkler ve onun Kürt ortakları tarafından kılıçtan geçirilecek.
28 Aralık 2016

Ahmet Zeki Okçuoğlu

 

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.