Altan Tan: PKK liderinin, ‘Ben kesinlikle başkanlığa karşıyım’ diye tek bir lafı yoktur

 

altan-tan

 

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, dün Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasında yapılan yeni anayasa ve başkanlık sistemi görüşmelerinin aslında HDP’nin de içinde bulunduğu bir bileşenle yapılması gerektiğini söyledi. Tan, “PKK liderinin, ‘Ben kesinlikle başkanlığa karşıyım’ diye tek bir lafı yoktur” dedi.

apo-perincek

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu söyleyen Tan, ama bugün tek bir kişinin başkan olmasına kilitlenen anayasa tartışmasını yanlış bulduğunu kaydetti.

MİLLİ ŞEFE İHTİYACI YOK

Aynı İslami gelenekten gelenekten geldiğini söylediği AKP’deki arkadaşlarına seslenen Tan, “Bu maddelerin hangisini içine sindireceksiniz. 40 yıllık mücadelenizin sonucu bir iktidar, güç için feda mı edeceksiniz? Bu iş bir düğün dernek işi değil. 12 Eylül darbe anayasası bütün ilkeleriyle muhafaza edilecek, siz buna bir gelinlik giydireceksiniz. Bunun yolu içinde HDP’nin de olacağı, başkanlığın da tartışılabileceği, kuvvetler ayrılığı sisteminin dört dörtlük yerine oturduğu bir denge sistemi. Türkiye’nin yeni bir milli şefe yok” dedi.

Fırat Kalkanı operasyonunu da değerlendiren Tan, “Türkiye Menbiç’ten öteye gidemiyor. Bunu nasıl izah edeceksiniz? Bu pazarlıklar nerede yapılıyor. Üç sefer Putin’le ne konuştunuz. Benim kanım üzerine bir pazarlık varsa söylemek zorundasın” dedi. Kürt meselesindeki çözümsüzlüğün Irak ve Suriye politikasını da kilitlediğini savunan Tan, “Bir devlet aklının ortaya konulması lazım. MHP-AKP ittifakıyla bütün eski rejimin muhafaza edildiği Türkiye gitse gitse 1930’lara gider oradan da kimseye bir hayır çıkmaz” dedi.

HDP’nin hiçbir zaman “Başkanlığa karşıyız ve tartışmayız” demediğini söyleyen Tan, “Başkanlık da parlamenter sistem de tartışılır. Artısı ne, eskisi ne tartışırız. “Recep Tayyip Erdoğan’a karşıyız” demek başka bir şey, biz kesinlikle başkanlığı tartışmayız demek başka bir şey. Sistem tartışmasına her zaman evet dedik” değerlendirmesi yaptı.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.