Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay tahliye edildi

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin yönetici ve yazarlarına yönelik davada tutuklu bulunan yazar Aslı Erdoğan ile Necmiye Alpay’ın da aralarında bulunduğu 9 sanık bugün hakim karşısına çıktı. Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay tahliye edildi

Mahkeme kararı ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi yayın danışma kurulu üyesi yazar Aslı Erdoğan, dilbilimci Necmiye Alpay, gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü İnan Kızılkaya ve Genel Yayın Yönetmeni Zana Bilirkaya, “terör örgütü üyeliği” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan tutuklanmıştı.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması bugün Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda yapıldı.

Duruşmayı Fransa, İsviçre, İsveç, İngiltere ve Almanya konsolosluklarından temsilciler, CHP milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Barış Yarkadaş ve Selina Doğan ile Fransız yazarlar ve Alman yayıncılar da takip etti.

İddianamenin okunmasının ardından sanıkların savunmalarına geçilen duruşmada ilk savunmayı Aslı Erdoğan yaptı.

ASLI  ERDOAN : “HUKUK VARMIŞ GİBİ SAVUNMA YAPACAĞIM”

Erdoğan savunmasına, “Hukuk varmış gibi yapacağım” diyerek başladı. Bütünüyle yasal bir gazetenin hiçbir yetkisi bulunmayan yayın kurulunda yer aldığı için tutuklandığını söyleyen Erdoğan, “18 yıl önce Radikal Gazetesi’nde başladığım yazılarımın hiçbirine dava açılmadı” dedi.

Yazılan iddianame ile temel hukuk ilkelerinin çiğnendiğini söyleyen Erdoğan, “En acısı 26 yıl 8 kitap, yüzlerce yazı yazmış bir yazarın cımbızla seçilen yazılarından suçlanması” ifadelerini kullandı.

“Ben bir yazarım benim var oluş amacım anlatmak” diyen Aslı Erdoğan, “Örgüt üyeliği suçlaması için gösterilen tek delil, gazetenin künyesinde yazan ismim” dedi.

 SAVCI TAHLİYE TALEP ETTİ

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, saat 16.30 sularında Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Savcı mütalaasında Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay’ın tahliyelerini talep etti. Mahkeme kararını bekliyoruz” dedi.

Şu an karar için ara verilmiş durumda…

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.