Beşiktaş’ta canlı bomba ve bombalı araçla saldırı: 38 kişi hayatını kaybetti, 155 yaralı var.

İstanbul Dolmabahçe’deki Beşiktaş Vodafone Arena stad’ının üst yanında ve Maçka Parkı’nda iki saldırı düzenlendi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde yaptığı açıklamada saldırıda 30’u polis olmak üzere 38 kişinin öldüğünü, 14’ü yoğun bakımda, 5’i ameliyatta 155 kişinin de yaralandığını açıkladı.
bombali-saldiri

İstanbul Dolmabahçe’deki Beşiktaş Vodafone Arena’nın Satdayumunun üst yanında ve Maçka Parkı’nda iki saldırı düzenlendi.  Saldırıyla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Dün akşamki saldırıda şahadete erişmiş vatan evlatlarımız 38 oldu. 7’si sivil vatandaşımız, 1’inin kimliği tespit edilemedi, 30 polis memuru hayatını kaybetti.  155 kişi hastanelerde tedavi görüyor, 14’ü yoğun bakımda, 5′ ameliyatta” dedi.

Başbakan yardımcısı Numan Kurtulmuş : “Bombalı saldırı sırasında önce Beleştepe olarak isimlendirilen yerde seyir halindeki bir araç patlatıldı, 45 saniye sonra polislerin olduğu yerde Maçka Parkı’nda bir kişi durduruldu, kendini havaya uçurdu” dedi. Yaralıların tedavisi Şişli Etfal Hastanesi, Okmeydanı Araştırma Hastanesi, Gümüşsuyu Asker Hastanesi  (Abdülhamit hastanesi) ve Amerikan Hastanesi’nde sürüyor.
155 YARALI TEDAVİ GÖRÜYOR

İstanbul Valiliği, Beşiktaş’ta dün meydana gelen patlamada yaralıların durumuna ilişkin, 19’u yoğun bakımda, 155 yaralının hastanelerde tedavi gördüğünü açıkladı.

BAKANLARDAN SALDIRI AÇIKLAMASI

Beşiktaş Vodafone Arena’da ve Maçka Parkı yakınında meydana gelen patlamaların ardından İstanbul’a gelen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ İstanbul Polis Eğitim ve Kongre Merkezi’nde patlamaya ilişkin açıklama yaptı.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş  basın açıklamsında

“Maalesef bugün 22:29 sıralarında Beşiktaş stadının çıkışında elim bir terör saldırısı ile karşı karşıya kaldık.

Beşiktaş taraftarı ve ardından Bursaspor taraftarı stadı terkettikten sonra statta kalan Çevik kuvvet ekibine bombalı saldırı oldu. Oradan geçmekte olan seyir halindeki bir araç patlatıldı. 45 saniye sonra da Maçka parkında bir kişi kendini patlattı.

Bildiğiniz gibi geçen yıl 2015 Temmuz ayı itibari ile Suruç Katliamı’ndan bu yana Türkiye terör saldırılarının tehdidi altındadır.

Ambulanslar ilk 4 dakika içinde gelmiştir.İlk dakikalardan itibaren bakan arkadaşlarımızla olay yerinde incelemelerde bulunan arkadaşlarımızla bütün detaylarıyla ortaya koyulmaya gayret edilmiştir.Gerçekten aziz milletimizin de sabrının taşmakta olduğunu biliyoruz.

Milli birliğimizi ulusal birliğimizi diri tutmak zorundayız. Teröre karşı yek vücut olmak zorundayız.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ise açıklamasında sunları belirrti,

“Sözlerime başlarken milletimize geçmiş olsun dileklerimi ve başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Başbakan Yardımcımız biraz önce olayın nasıl gerçekleştiği konusunu sizlerle paylaştı. Beşiktaş Bursaspor maçı ardından Bursaspor taraftarı tahliye olduktan sonra çevik kuvvet ekiplerimizin toplanma yerinde el d üzenekli olduğunu değerlendirdiğmiz bomba yüklü bir araç el düzeneği ile patlatılıyor ve orada olay yerinde şehitlerimiz ve yaralılarımız oluyor.

45 Saniye sonra Maçka Parkı’nda yine bağlantılı olduğunu düşündüğümüz bir başka canlı bomba polisler tarafından fark ediliyor tertibat alınıyor etraflı ama araç patlatıldıktan hemen sonra polislerin ortasında kendisini patlatıyor.

[Haber görseli]

3. patlama sesi: Şüpheli paket fünye ile patlatıldı

Vodafone Arena yakınında bir patlama sesi daha geldi. İstanbul’da patlamanın yaşandığı bölgeye yakın bir noktada şüpheli bir paketin fünyeyle patlatıldığı belirtildi.

Patlama sesinin ardından Vodafone Arena’dan anons yapıldı: Anonsta, “Panik yapmayın, emniyet şüpheli paketleri etkisiz hale getiriyor” denildi.

SOYLU:  MAÇKA PARKI’NDAKİ PATLAMANIN CANLI BOMBA OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYOR

İçişleri Bakanı’nın  yaptığı ikinci açıklamada,”2 patlama olduğu değerlendirildi. Birisi tam stadın hemen üzerinde Süzer Plaza’yla yan yana olan yerde. Diğeri Maçka parkında. Maçka Parkı’nda olanın canlı bomba olduğu sanılıyor. Şehit konusunda şimdi değil Sağlık Bakanı ve Valimizle daha sonra kamuoyuna açıklama yapacağını açıkladı.

Bunun yanısıra, Bakan Soylu, TBMM Genel Kurulunda, İçişleri Bakanlığının 2017 yılı bütçesinin görüşmeleri sırasında İstanbul’daki saldırıya ilişkin milletvekillerine bilgi verdi.

[Haber görseli]

PATLAMA SONRASI İSTANBUL’DAKİ BAZI YOLLAR TRAFİĞE KAPATILDI

İstanbul’da yaşanan patlamanın ardından bazı yollar trafiğe kapatıldı. Buralarda sivil geçişe izin verilmiyor.

Vodafone Arena’da yaşanan patlama nedeniyle alınan güvenlik önlemleri doğrultusunda Unkapanı Köprüsü, Ortaköy-Beşiktaş yönü, Gümüşsuyu-Dolmabahçe ve Karaköy-Dolmabahçe hattı trafiğe kapatıldı. Gümüşsuyu’ndan stada inen yolda da Maçka’dan itibaren geçişlere izin verilmiyor.

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ: KORKAKÇA SALDIRIYI KINIYORUZ

ABD Büyükelçiliği, İstanbul’da meydana gelen bombalı saldırı sonrası yaptığı açıklamada “Korkakça saldırıyı kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.