Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, yakın bir zamanda bağımsızlık referandumu düzenleyeceklerini söyledi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ve beraberindeki heyet ile Erbil kentindeki görüştü.

Guterres ve Barzani, görüşmede, uluslararası toplumun IKBY’deki sığınmacılar için vermesi gereken insani yardımı, IŞİD sonrası Irak’ın sorunlarının çözümünü ve IKBY’nin kaderini tayin edecek ‘bağımsızlık referandumunu’ ele aldı.

Erbil’e ziyaretlerinden dolayı BM Genel Sekreteri Guterres ve beraberindeki heyete teşekkür eden Barzani, “Dünyanın IKBY halkının kendi geleceği hakkında vereceği karardan haberdar olabilmesi için yakın bir zamanda bağımsızlık referandumu düzenleyeceklerini” söyledi.

IKBY’ye yardımlarından dolayı uluslararası koalisyon güçlerine ve BM’ye teşekkür eden Barzani, Peşmerge güçleri ve Irak ordusunun ortak hareket etmesi sonucu elde edilen büyük zaferlerden dolayı da memnuniyetini dile getirdi.

 Guterres ise, BM’nin tüm kurumlarının özellikle IŞİD sonrası sorunların çözülmesi için, Irak ve IKBY ile tam dayanışma içerisinde hareket etmeye hazır olduklarını bildirdi.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.