BİLÂL ERDOĞAN TENDÜREK’TE ŞEHİT DÜŞTÜ*

Acı haber az önce geldi; Bilâl Erdoğan eski Sovyet lideri Stalin’ in oğlu Yakov’la aynı kaderi paylaştı.
Yakov, Sovyet Kızıl Ordusu’nda askerdi. Almanlar 2. Dünya Savaşı’nda Sovyetler Birliği’ni işgal edince esir düştü.
Hitler esir düşen Yakov’u Sovyetler Birliği’ne karşı kullanmak ister. Kendisine babası Stalin ve Sovyet devleti aleyhinde konuşması halinde serbest bırakılacağı garantisi verilip mal mülk vaadinde bulunulur. Ancak Yakov bu rüşveti şiddetle reddedip Nazilere ağır küfürler eder.

Bir süre sonra Almanların Stalingrad kuşatmasında Alman General Friedrich Sovyet askerlerince esir alınır. Almanlar Yakov’u onunla takas etmek isterler. Ancak Stalin, “Elinizde sadece oğlum Yakov değil, milyonlarca oğlum var, ya onları da bırakırsınız, ya da oğlum Yakov onların kaderini paylaşır,” diyerek bu teklifi tereddütsüz reddeder.
Yakov Alman toplama kampında emirlere riayet etmez. Bir gün kampın etrafında dolaşırken, kulübede nöbet tutan Alman asker içeri ondan girmesini ister. Ama Yakov bunu reddeder. Nöbetçi ateş edeceğini söyleyince, Yakov, “Vur!” diye bağırır, nöbetçi tereddüt etmeden onu kafasından vurarak öldürür.

Tayyip Erdoğan Stalin’den mi etkilendi bilinmez! 15 Temmuz darbe girişiminde halkı sokağa çağırdı, ama kendisinin ve partisinin ileri gelenlerinden kimsenin çocuğu sokağa çıkmadı. Asker kurşunlarıyla yüzlerce insan hayatını kaybetti, binlercesi de yaralandı; ne var ki onların çocuklarının tırnağı bile zarar görmedi.

Böyle olunca, “Bu din kardeşliği masalı bize ölüm, baştakilere sefadır. Şehitlik hep biz yoksullara mı nasip olacak? ”diye, halktan AKP kurmaylarına tepkiler yağdı. Tayyip Erdoğan da, “Vatandaş haklıdır. Vatan, uğrunda ölen varsa vatandır,” deyip, millete, bayrağa ve dine olan güçlü bağlılığının bir işareti olarak, oğlu Bilal’ı bu kış kıyamette iki hafta önce Tendürek Dağı’nda bir karakolda görevlendirdi. Bazı kötü niyetliler iftira davulu çalıp, “Reklâm yapıyor,” demesin diye de bu büyük karar sır gibi saklandı.
Kahreden haberi ajanslar az önce duyurdu, Bilâl Erdoğan PKK’lilerin gece baskınında şehit düştü.
Arkadaşları Bilâl Erdoğan’ın PKK’lilere karşı büyük bir kahramanlık sergilediğini ve en önde çarpışarak kuşatmayı püskürttüğünü belirttiler.

Erdoğan ailesi şehadet haberini soğukkanlılıkla karşıladı. Başbakan Bilâl Yıldırım ve bakanlar acı haberi duyar duymaz Aksaray’a çıktılar. Aksaray’ın önü habercilerin akınına uğradı. Tayyip Erdoğan az önce yanında eşi Emine Erdoğan’la birlikte kameraların karşısına geçti; yüzünde şehit babası olmanın gururu okunuyordu. “Bugün ailemiz için mübarek bir gündür, çünkü değerli varlığımız Bilâl vatan ve bayrak uğrunda canını feda ederek şehitler kervanına katıldı. Oğlumuzu şehitlik mertebesiyle mükâfatlandırdığı için Cenabi Allah’a şükrediyorum,” dedi. Emine Erdoğan bir asalet heykeli, bir asırlık çınar ağacı gibi vakurdu. Dünyanın en sıcak, en anne sesiyle, “Ben Bilâl’ ımı bu güzel vatan için büyüttüm,” dedi. “Ne mutlu bana ki, bugün bir şehit annesiyim, bu büyük makamı bana layık gördüğü için Yüce Allah’ıma minnet duyuyorum, bu vatana bir değil bin Bilâl feda olsun,” dedi.

Bilâl Erdoğan’ın umulmadık şehadeti dünyada şok etkisi yarattı. Dünya liderlerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a taziye mesajları yağıyor.

Tüm ülke, seksen milyon yasta. Aksaray’ın önünde mahşeri bir kalabalık toplandı, gözyaşları sel olup aktı. Ülke bir baştan bir başa ay yıldızlı Türk bayraklarıyla bir gelincik denizine dönüştü. Milyonlar elde bayrak, “İşte ülke, işte dünya lideri. Hepimiz bir Bilâl’ız, Bilâller ölmez, vatan bölünmez,” sloganları ile yeri göğü inletiyorlar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, şehidin Aksaray’ın bahçesine defnedilmesi önerisini geri çevirdiği, “Bilâl şehit kardeşlerinin yanında daha da mutlu olur,” dediği belirtiliyor.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği cenaze töreninin Pazar günü yapılacağını, vatan şehidi Bilâl Erdoğan’ın mezarı için ülkenin dört bir tarafından toprak getirileceğini açıkladı. Açıklamada ayrıca Başbakan Binali Yıldırım ve bakanların çocuklarının da Fırat Kalkanı Harekatı’na katılmak üzere pazartesi günü Ankara’dan törenle uğurlanacakları belirtildi.

*Bu makalenin Yakov’la ilgili bölümü gerçek, geri kalanı kurgudur.

Mahmut ALINAK

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.