Alman Bild gazetesinin haberine göre Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “zayıflayan Türk ekonomisini yeniden canlandırmada Almanya’ya ihtiyaç olduğunu” söyledi.

Deutsche Welle’nin bildirdiğine göre Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Alman Bild gazetesine Türkiye-Almanya ekonomik ilişkilerine yönelik açıklamalarda bulundu.

 “İLİŞKİLERDE NORMALLİĞE DÖNME ZAMANI GELDİ”

Bild’in pazartesi baskısında “Türkiye yine Almanya’dan ekonomik yardım istiyor” başlığı ile çıkan haberde Bakan’ın “İlişkilerde normalliğe dönme zamanının gelmesi gerektiğini düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.  Habere göre Washington’daki G20 Maliye Bakanları buluşmasında zayıflayan Türkiye ekonomisini yeniden canlandırmanın yollarının ele alındığını kaydeden Bakan Şimşek, “Bunun için Almanya’ya ihtiyacımız var” diye konuştu.

Şimşek: Dördüncü sanayi devrimi…

Bakan Şimşek mart ayı sonunda Almanya’nın önemli ekonomi gazetelerinden Handelsblatt’a yaptığı açıklamada da Türkiye ve Avrupa’da söylemlerin sakinleşeceğini ve tekrar olumlu bir gündeme geri dönebileceklerini umduğunu ifade etmişti. Türkiye ile Almanya ilişkilerindeki gerginlik, Türk bakanların referandum etkinliklerine yönelik engellere tepki olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı ‘Nazi uygulaması’ benzetmeleri ve Die Welt muhabiri Deniz Yücel’in Türkiye’de tutuklanması üzerine daha da artmıştı.

SCHAUBLE: TÜRKİYE’YE EKONOMİK DESTEK ZORA GİRDİ

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schauble ise birkaç hafta önce Alman Der Spiegel dergisine verdiği demeçte, gazeteci Deniz Yücel’in tutuklanması öncesinde Türkiye’ye ekonomik destek konusunda Türk mevkidaşı Şimşek ile görüşmeler yürüttüklerini belirterek, “Görüşmeler iyi ilerliyordu. Ama ardından tutuklama geldi. Bu, durumu son derece güçleştirdi” diye konuşmuştu.

TERÖR TURİZME DARBE VURDU

Alman Maliye Bakanı Schauble: Türkiye’yle ekonomik işbirliği zora girdi

Küresel mali kriz sonrası 2010 yılında yüzde 9 oranında büyüyen Türk ekonomisinde son dönemde büyüme yavaşladı. 15 Temmuz darbe girişimi ve ardından oluşan siyasi tablo yatırımcıda endişelere yol açtı. Terör saldıları bir dönem Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) yüzde 5’ine tekabül eden turizm branşına da darbe vurdu.

Türkiye ekonomisi yine de 2016 yılında yüzde 2.9 oranla beklenenin üzerinde bir büyüme kaydetti. Türk Lirası darbe girişiminin ardından büyük değer kaybederken, 2016 yılında işsizlik oranı yüzde 10.9’a yükseldi. İşsizlik oranı Aralık döneminde yüzde 12.7’ye yükselerek Mart 2010’dan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.