Boğaziçi Üniversitesi’nde rektörlük görevine Prof. Dr. Mehmed Özkan’ın atanmasına tepki gösteren bir grup  polisin saldırısına uğradı. Polis, öğrencilerden bazılarını gözaltına aldı.

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki mezuniyet töreninde Rektör Prof. Dr. Mehmed Özkan konuşma yaparken öğrenciler kürsüye sırtını döndü. Öğrenciler konuşma yapmaya hazırlanan rektörü alkışlarla protesto etti.

Boğaziçi diploma töreni

Rektör Özkan, Cumhurbaşkanlığı tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne atanmıştı. Özkan, Rektörlük seçimlerinde aday değildi. Rektörlük seçimlerinde en çok oyu alan Gülay Barbarosoğlu’nun atanmamasına öğrenciler ve akademisyenler tepki göstermişti.

Boğaziçi üniversitesinde

Öğrencilerin törenin yapıldığı alanda taşıdığı pankartlarda da çeşitli siyasi mesajlar verildi. Boğaziçililer açlık grevindeki eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek amacıyla öğrenciler pankart açtı.

boğaz içi-polis

Protesto esnasında çıkan arbedede polis tarafında göz altına alınan öğrenciler  için, Öğrenci ve akademisyenlerden  tepki geldi. Akademisyenlerin olayları sakinleştirmeye çalıştığı görüldü.

Öğrenciler, hocalarının kontrolünde alkışlar ve sloganlar eşliğinde Kuzey Kampüsü’ne giriş yaptı.

Öte yandan, gözaltına alınanların kimlik kontrolü yapıldıktan sonra serbest bırakıldığı öğrenildi.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.