Çalışma Bakanı’ndan “emeklilik yaşı” açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Dünyanın hiçbir ülkesinde 65 yaşının altında emekli yok” dedi.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, emeklilik yaşına ilişkin açıklamalar yaptı.

Müezzinoğlu, 65 yaş emekliliğine gelen eleştirilere “Şu anda OECD üyesi ülkelerin hiçbirinde veya dünyanın hiçbir ülkesinde 65 yaşının altında emekli yok. Bizde 37’den tutun 65’e kadar her yaşta onbinlerle ifade edilen emeklilerimiz var. OECD üyesi ülkelerinin ortama emekli yaşı 72, Türkiye’nin ortalama emekli yaşı 52. Şimdi sistemin nasıl yanlış bir zeminde kurgulandığını buradan görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Açıklamasına şöyle devam etti,  “Almanya gibi kişi başına düşen gayri safi milli hasılası 30 bin avrolara gelmiş bir ülkede 65 yaşın altında tek bir emekli yoksa yine gelişmiş dediğimiz ülkelerde bir tane 65 yaşın altında emekli yoksa, ortalama emekli yaşı 72’yse, bizde de 52’yse burada yükü artıran bir bakış açısıyla değil, kademeli olarak biz artık 52’yi 53’e, 53’ü 54’e çıkartmalıyız. Bunu yavaş yavaş kadınlarda 58, erkeklerde 60’a götürecek bir yolculuk planlıyoruz. Bu zaten sistemde var” dedi.

Emeklilikte yaşa takılanların beklemeye devam edeceklerini söyleyen Müezzinoğlu, “Mesela yaşa takılanlara biz “yaşa takılmayacaksınız merak etmeyin” dersek, yaş yine 50’lilerin altına iner. Ama biz yaşa takılan kardeşlerimize diyoruz ki “beklemen gereken 53’se 53’ü, 54’se 54’ü bekleyeceksin” ve o gün geldiğinde de emekliliğini alacaksın” dedi.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.