Üç  parti anlaşmaya vardı, Zeytinlik düzenlemesinde tartışılan madde tasarıdan çıkarıldı.

zeytin

Sanayi Komisyonu Başkanı AKP milletvekili Ziya Altunyaldız, “Çoğulcu demokratik bir anlayışla tüm kesimlerin görüşlerini aldık ve 3 parti grubu da uzlaşı temin ettik. Sonuç olarak zeytinlik maddesinin üretim reform tasarısından çıkarılması kararı aldık” dedi.

Sanayi Komisyonu Üç partinin ortak önergesiyle maddesiyle maddeyi tasarıdan çıkarıyor.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü zeytinle ilgili maddenin tasarıdan üç partinin anlaşarak çıkarılması üzerine komisyonda bir konuşma yaptı.

Bu düzenlemenin 7 defa Meclis’e geldiğini anımsatan Özlü, “Sayın vekiller reddetmekle sorun çözülmüyor. Zeytinlik sahalarla ilgili bir tanımın yapılmasına, buralarla ilgili bir yapılanmaya siz ne derseniz deyin bir ihtiyaç var. Bu ihtiyaç giderilmedikçe 7 defa da, 17 defa da 27 defa da bu düzenleme Meclis’e gelebilir. Dünya dönmüyor deseniz de dönüyor” dedi.

Zeytinlikliklerle ilgili maddenin tasarıdan çıkarılması üreticilerde sevinç yartırken, bu konuşma,üreticilerde, tasarının ilk fırsatta yeniden gündeme getirileceği  kaygısı yarattı.

Amerikan emperyalizmi ile yakın ilişkiler kuran iktidarlar, 1950’lerde de bu duruma benzer bir olayı ülkeye yaşatmış, Zetinyağı üretimine darbe vurarak,ülkede amerikan meşeili sağlıklı olmadığı bilinen margarin denilen yağ  satışını ve kullanılmasını teşvik etmişti..

‘Bu gün ise, bir çok ülkede sağlığa zararlı olduğu gerekçesi ile yasaklanan, ucuz palm yağını ithal edilip satılası için Zeytin ağaçlarının kesilmesini ve zeytinyağı üretimine darbe vurulmak istendiği’ üreticiler tarafından  dile getirilmektedir…

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.