Türkiye iç savaşa doğru ilerliyor

 Eski  Amerikan Büyükelçisi Eric Edelman Türkiye’nin bir iç savaşın eşiğine doğru ilerlediğini ifade etti.

eric

Washington’da Partiler üstü Siyaset Merkezi- Bipartisan Policy Center tarafından düzenlenen bir panelde Türk Amerikan ilişkileri ele alındı. “Türk-Amerikan İlişkilerinin Geleceği, İşbirliği Veya Hayal Kırıklığı” adlı panele El Monitör yazarı Amberin Zaman’ın  yanısıra, Amerika’nın eski Ankara Büyükelçisi Eric Edelman, Amerika Avrupa Kuvvetleri eski Komutan yardımcısı emekli orgeneral Charles Wald katıldı.

“KÜRTLERE GÜVENEBİLİRİZ”

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, emekli orgeneral  Charles Wald, “Bence Türkiye konusunda sınıfta kalıyoruz, Suriye konusunda da çalışmalıyız, ikisi de karmaşık konu, Türkiye’ye karşı fazla sessiz kaldık, bence bölgedeki politikamız kötü, konuyu daha karışık hale biz getirdik.”

Wald, İncirlik’in Türkiye tarafından şantaj aracı olarak kullanıldığı ve bunun son bulması gerektiğini de söyledi: “Her zaman İncirlik’in kullanımı konusunda şantaja uğradık, Türklere bunu böyle kullanmamalarını söylemeliyiz, başka bir yere gidebiliriz, Amerika’nın ciddi ortağı, NATO üyesi Türkiye tarafından oyuna getirildiğimiz konusunda hayal kırıklığı yaşıyorum, bize karşı kırmızı çizgi aşıldı, Suriye’de şu anda Türkler’den çok Kürtlere güvenebiliriz.”

TÜRKİYE İÇ SAVAŞA DOĞRU GİDİYOR

Amerika’nın eski Ankara Büyükelçisi Eric Edelman  ise, “’İncirlik’i 60 yıldır kullanıyoruz, sizle yolumuza devam etmek istiyoruz, NATO müttefikinden bazı beklentilerimiz var, şantaja uğramamak, rehin olarak alınmamak gibi.. Siz bizi eleştirebilirsiniz ama biz de Türkiye’de olanları kamuoyunda açıkça dile getireceğiz’ denilebilir.” dedi.

Türkiye’nin iç politikasını anlamadan dış politikasını anlamanın zor olduğunu söyleyen Edelman Türkiye’nin bir iç savaşın eşiğine doğru ilerlediğini, bunun Türkiye ve bölge için çok tehlikeli olduğunu, böylesi bir durumun Amerika’nın çıkarlarına da ters düştüğünü söyledi.

Edelman sözlerini şöyle sürdürdü,  “Irak ve Suriye’de IŞİD’le mücadelede Türkiye ile işbirliğine devam etmeliyiz, Türkiye’nin Amerika’nın Suriye’deki politikasıyla ilgili eleştirilerini anlayışla karşılıyorum, Türkiye ile Amerika arasında ölü bir diyalog var, Türkiye birçok defa güvenli bölge, uçuşa yasak bölge konularını gündeme getirdi. Bu, evlerinden olan 11 milyon Suriyeli’yi ülkelerinde tutabilirdi, bu, bizim dinlemediğimiz haklı bir istekti, onların stratejik endişelerine hiç ilgi göstermedik.”

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.