İspanya’nın Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ‘Bask Yurdu ve Özgürlük’ (ETA), tamamen silahsızlanma kararı aldı.

1959 yılından bu yana çeşitli aralıklarla faaliyet gösteren  ETA örgütü, 8 Nisan’da tamamen silahsızlanacağını duyurdu. Fransız Le Monde gazetesinin haberine göre ETA, bu tarihe kadar bütün silahlarını teslim edecek.

Silahlı mücadeleyi 2011’de bıraktığını duyuran örgütün bu kararını, ekoloji aktivisti Txetx Etcheverry duyurdu.  Bask bölgesinin bağımsızlığını da destekleyen Etcheverry şöyle konuştu: “ETA silahsızlanma ve bütün cephanelerin teslimi için bize sorumluluk verdi. 8 Nisan akşamına kadar elindeki bütün silahları teslim edecek.”

2011 yılında tek taraflı olarak ateşkes ilan eden ETA’nın son yıllarda lider kadrosundan çok sayıda kişinin tutuklanması ve silahlarının ele geçirilmesiyle gücünü iyice kaybettiği yorumları yapılıyordu. Bunun yanısıra, İspanya ve Fransa yetkilileri, ateşkesin ilan edildiği 2011 yılından bu yana örgütün silahsızlandırılması aşamasında yer almayı reddetti. Buna gerekçe olarak da, ETA’nın silahsızlandırılmayı ‘tutuklu olan ve olmayan militanlarının geleceğiyle ilişkilendirmesi’ gösteriliyordu. Fransa ve İspanya hükümetleri, ETA’nın hiçbir koşul öne sürmeksizin silahsızlanmasını talep ediyordu.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.