Haklarında soruşturma yürütülen ve firari durumda olan, aralarında Fethullah Gülen, HDP Milletvekilleri Faysal Sarıyıldız ve Tuğba Hezer ile eski HDP milletvekili Özdal Üçer’in de bulunduğu 130 isim 3 ay içinde Türkiye’ye dönmezlerse vatandaşlıktan çıkarılıyorlar.

İçişleri Bakanlığı, 130 kişinin vatandaşlıktan çıkarılması için Resmi Gazete’de ilan yayınladı. Bu kişiler arasında Fethullah Gülen ile HDP’li milletvekilleri Faysal Sarıyıldız ve Tuğba Hezer de bulunuyor. Bu kişiler, bugünden itibaren 3 ay içinde Türkiye’ye dönmezse Türk vatandaşlığından çıkarılacak.

Resmi Gazetede yayınlanan karar şu şekilde

“26/9/2004 tarihli vc 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 302. 309. 310. 311. 312. 313. 314. ve 315. maddelerinde yazılı suçlar nedeniyle haklarında Cumhuriyet Savcılıkları, Mahkemeler tarafından soruşturma veya kovuşturma yürütülen ve yabancı ülkede bulunmaları nedeniyle kendilerine ulaşılamayan aşağıda kimlik bilgileri yer alan kişilerin, 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 29. maddesinin 2. fıkrası gereğince bu ilanın Resmi Gazete‘de yayınladığı tarihten itibaren Üç ayiçerisinde Türkiye’ye dönerek ilgili mercilere müracaat etmedikleri takdirde, anılan Kanun hükümlerine göre Türk vatandaşlıklarının kaybedileceği ilanen tebliğ olunur.”

Vatandaşlıktan çıkarma ilanının, Fethullah Gülen’i kurtarma operasyonu olduğu, ve vatandaşlıktan çıkarılan Fethullah Gülen’nin, TC vatandaşlığından çıkarılması durumunda geri istenemiyeceği için yargılanmaktan ve ceza almaktan kurtarılmış olacağı  iddia edilmekte.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.