Ortadoğu uzmanı gazeteci Hüsnü Mahalli tutuklandı.

husnu

TUTUKLANMA NEDENİ

“Devlet büyüklerine hakaret’ ve ‘Türkiye Cumhuriyeti’ni aşağılamak” suçlamasıyla gözaltına alınan gazetemiz köşe yazarı Hüsnü Mahalli 10. Sulh Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararla tutuklandı.

ÇOCUKLARI İLE  2  DAKİKA GÖRÜŞEBİLDİ

Gazeteci Hüsnü Mahalli’nin kızları Çağlayan Adliyesi’nde bekledi. Mahalli’nin adliyeye getirilmesinden sonra içeri girmek istediler. Mahalli’nin kızları adliyeye alınmadılar. Tutuklama kararının ardından Mahalli’nin kızlarına yetkililer 2 dakikalık  müsade ile babalarıyla görüştürdü.

Sosyal medyada bazı trol twitter hesapları Gazeteci ve Ortadoğu uzmanı Hüsnü Mahalli’nin duruşması devam ederken ‘Hüsnü Mahalli tutuklanmış’ şeklinde paylaşımlarda bulundukları görüldü

mahalli-troller

Gazeteci Hüsnü Mahalli, emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye getirildi. Hüsnü Mahalli, savcılıkta verdiği ifade suçlamaların onur kırıcı olduğunu belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti Hükumetinin saygınlığını zedeleyebilecek şekilde bir olgu itham etmem söz konusu değildir” dedi.

2011 yılına kadar, hükumetler ile Ortadoğu ülkeleri arasında dostluk ilişkileri kurulmasına ve geliştirilmesine aracılık ettiğini belirten Hüsnü Mahalli, “Hükumetimize bu konuda danışmanlık da yaptım. Ben Ortadoğu’da tanınan bir gazeteciyim. 2011 yılı Şubat ayında da, dönemin başbakanının tavsiyesiyle Türk vatandaşı oldum” dedi.

Suriye konusunda en bilgili isimlerin başında gelen ve Ortadoğu uzmanı Hüsnü Mahalli, geçtiğimiz günlerde gece yarısı İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınmıştı. Ciddi sağlık sorunları bulunan ve gözaltındayken rahatsızlanarak geceyi hastanede geçiren Mahalli sabah saatlerinde taburcu edilerek yeniden emniyete götürüldü. Buradaki işlemlerinin ardından Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne gönderilen Mahalli, savcıya ifade vermesinin ardından tutuklama talebiyle 10. Sulh ceza hâkimliğine sevk edildi. Devlet büyüklerine hakaret suçlamasıyla hakim karşısına çıkan Hüsnü Mahalli mahkemede suçlamaların onur kırıcı olduğunu söyledi.

Savcılık ifadesinde Arap Baharı olarak adlandırılan döneme kadar mevcut hükümet politikalarını desteklediğini belirten Mahalli, “Benim, Türkiye Cumhuriyeti Hükumeti’nin saygınlığını zedeleyebilecek şekilde bir olgu itham etmem söz konusu değildir” dedi.

2011 yılı Şubat ayında da, dönemin başbakanının tavsiyesiyle Türk vatandaşı olduğunu vurgulayan
Hüsnü Mahalli, Hükümet’e ve Cumhurbaşkanına hakaret etmem söz konusu olamaz, kendime hakaret
sayarım. Atılı suçlamaya muhatap olmak benim için onur kırıcıdır. Suçlamayı kabul etmiyorum”
diye konuştu. Ayrıca MS hastası olduğunu belirten Mahalli, “Doktorların tedavi görmem
yönündeki ısrarlarına rağmen ifade verme amacıyla adliyeye geldim. Yeniden hastanede tedavi olmam gerekmektedir” dedi.

Hastaneye kaldırıldı

Gözaltına alındıktan sonra, Vatan Caddesi’ndeki Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde götürülen ve burada işlemleri devam ederken rahatsızlanan Mahalli Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi’ne kaldırıldı. Tedavisi yapılan Hüsnü Mahalli sabah saatlerinde taburcu edilmişti.

Çağlayan Adliyesi’nde ifadesi alınan Mahalli’ye bazı gazeteciler, CHP’li vekiller, gazeteci Ayşenur Arslan yanında bulunarak destek verdiler.

husnu-ye-destek

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.