Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, Rıza Sarraf soruşturmasından tutuklandı.

Mehmet Hakan Atilla, ABD’nin New York kentinde bulunan JFK Havalimanı’nda gözaltına alınmıştı. Atilla, kara para aklama, dolandırıcılık ve İran’a uygulanan yaptırımları delmekle suçlanan İran asıllı Türkiye vatandaşı iş adamı Rıza Sarraf’a, İran’la para akışı konusunda yardımcı olmakla suçlanıyor.

New York Başsavcılığı, Halkbank genel müdür yardımcısının  mahkemeye çıkarılacağını açıkladı.  Açıklamada Atilla’nın Uluslararası Acil Ekonomik Güçler Yasası’nı ihlal etmekten 20 yıl, bankacılıkta sahtecilikten de 30 yıl hapis cezası istemiyle yargılanabileceği ifade edildi.

Hürriyet’in New York temsilcisi Razi Canikligil, Atilla’nın Rıza Sarraf’ın bulunduğu Manhattan cezaevine nakledildiğini bildirdi.

ABD’li makamlar, Sarraf’ın ekonomik yaptırım uygulanan İran’la altın alışverişinde bulunduğunu, bu kapsamda da para akışını sağlaması için Türk hükümet yetkililerine ve Halkbank yöneticilerine milyonlarca dolar rüşvet verdiğine dair delillere sahip olduklarını ifade ediyor.

Sarraf, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan şirketlerini kullanarak, İran’a uygulanan yasağı delerek yaptığı ticaret sonucunda akladığı paraları, ABD’deki bankalara yatırmakla da suçlanıyor. İş adamı, Mart 2016’da Miami’de gözaltına alınarak tutuklanmıştı.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.