Irak Başbakanı Haydar el Abadi, Başika Kampı’nın yakında boşaltılmasını istediklerini açıkladı. İbadi ayrıca IŞİD ile bağlantılı oldukları için Musul yakınlarındaki bir kampta tutulan bin 333 kişiden yaklaşık olarak yarısının Türkiye vatandaşı olduklarını ileri sürdü.

Associated Press’e konuşan Haydar Cevat Kadim el Abadi, daha önce Türkiye’yle yapılan görüşmelerde Musul’daki Başika Kampı’nın hemen boşaltılmasını istediğini, Türkiye’nin ise IŞİD yenildikten sonra kampı boşaltmak istediğini söyledi.

IŞİD’in Ninova Bölgesi’nde yenildiğini hatırlatan İbadi, bu konuyu Türkiye’yle görüştüklerini açıkladı, “Çok kısa sürede konuyla ilgileneceklerine dair söz verdiler” dedi.

Abadi, Musul yakinlarında IŞİD’le bağlantılı oldukları düşünülen kadın ve çocukların kaldığı kampta bin 300 kişinin kaldığını, bunlardan yaklaşık 500’ünün Türkiye vatandaşı olduklarını belirtti.

Söz konusu kişilerin suçlu oldukları için değil, IŞİD mensuplarının eşi ya da çocuğu olmak gibi bağlantılarından dolayı tutulduklarını belirten Abadi, bu kişilerin geldikleri ülkelere geri dönebilmeleri için hükümetlerle görüşmeler yaptıklarını  belirtti.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.