Honda yaptığı açıklamada Türkiye ve İngiltere’deki fabrikalarının üretimini durduracağını açıkladı!  Honda, küresel üretim ağında yapısal bir reforma gideceğine, elektrikli otomobil üretimine ağırlık vereceğini ve bu değişiklik kapsamında üretimini yüksek hacimlerde satış ve üretim yapacağı lokasyonlara kaydıracağını açıkladı. Honda’dan konuyla ilgili ilk açıklama geldi. Honda, üretim ağındaki yapısal bir değişikliğin söz konusu olduğunu global sitesinden duyurdu.

İngiliz Milletvekili Justin Tomlison’un yaptığı açıklamadan sonra Honda’dan konuyla ilgili ilk açıklama geldi. Tomilson markanın İngiltere ve Türkiye’deki fabrikalarını kapatacağını açıklarken buna Honda’dan resmi bir açıklama gelmemişti. Bugün ise Honda, üretim ağındaki yapısal bir değişikliğin söz konusu olduğunu global sitesinden duyurdu.

Honda Türkiyeden çıkıyor.

‘TÜRKİYE’DE ÜRETİLEN CIVIC SEDAN’IN ÜRETİMİNE SON VERİLECEK’

Honda’nın internet sitesinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: Honda’nın küresel yapılanması Türkiye’deki otomobil operasyonlarını da içermektedir. Honda’nın  Türkiye’deki  kapasitesinin yılda 38 bin araç üretimi olduğu belirtilmekte. Civic sedan modelinin üretimi 2021 yılında sona erdirilecek. Honda Türkiye’de operasyonlarını devam ettirecek. Honda Türkiye AŞ bu süreçte Türk hissedarları ile yapıcı bir diyalog içerisinde olacak.

Bu kapsamda 2021 yılına kadar Honda’nın İngiltere ve Türkiye’deki fabrikalarındaki üretimleri duracak. Her iki lokasyonda da markanın varlığı devam edecek.

Türkiye’de yapılan üretimin, başta Almanya,Polonya, Romanya başta olmak üzere Mısır ve israil dahil 30’dan fazla ülkeye ihraç edilmekte.

Honda,Türkiye’deki fabrikasında Civic Sedan modeli üretiliyor. Yıllık 50 bin adet üretim  kapasitesi olan bu fabrikadaki çalışan sayısı ise toplamda 1300 kişi olarak belirtiliyor.  Honda, Türkiye’deki üretimine 1997 yılında başlamıştı.

 

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.