Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘İran’la ortak operasyon’ açıklamasını değerlendiren İran Press Genel Yayın Yönetmeni Emad Abşenas, “iki ülkenin ortak operasyon düzenlemek için birçok nedeninin var olduğunu belirtti.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani’nin bağımsızlık referandumunda ısrar ettiğini belirten Abşenas, bu konuyla ilgili değerlendirmede bulundu:

“Eğer Kürtlerin ayrılmasıyla ilgili referandum yapılırsa bu İran ve Türkiye’nin Kürt bölgelerindeki durumu zora sokacak. İş, kaosun yaranmasına kadar varabilir. ABD’nin Kürtleri silahlandırma yönündeki politikası bu durumu daha da zorlaştırıyor. İran ve Türkiye, Kürtlerin ABD’nin kontrolünden çıkması halinde onlara sağlanan silahın diğer düşman grupların eline geçeceğinden endişeleniyor. Bunu daha önce Afganistan, Libya ve diğer ülkelerde çok gördük. Başlarda ABD’nin kontrolünde gibi görünen gruplar sonra kontrolden çıktı”.

ABD ve İsrail’in maddi desteğinin, aralarında uzun yıllardır hiçbir eylemde bulunmayan PJAK dahil çeşitli grupların İran sınır muhafızlarına saldırı gerçekleşmesiyle sonuçlandığını kaydeden Abşenas, “Aralarında IŞİD’in emriyle İran Meclisi ve Humeyni Mozolesi’ne saldıranlar da dahil gözaltına alınan teröristlerin çoğu, silahı Iraklı Kürtlerden aldığını itiraf etti. Bu yüzden İran’ın Türkiye’nin PKK’nın güçlenmesinden duyduğu tedirginliği kadar muhalif grupların hareketinden tedirginlik duyuyor. ABD, silahlı Kürt birliklerinin yardımıyla Suriye’nin güneyi üzerinden yoğunlukla Arapların yaşadığı bölgeleri ele geçirmek istedi. Amaç, bu bölgeleri, Suriye hükümetine karşı mücadelede üslere dönüştürmek. Ama İran ve müttefikleri Washington’un bu planlarını bozdu” yorumunda bulundu.

Gelen son bilgilere göre ABD’nin Kürtlerin yardımıyla İdlib bölgesinde yeni bir operasyon hazırlığında olduğunu dile getiren Abşenas, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu sefer İran ve Türkiye, Rusya ve Suriye hükümetinin yardımıyla bu operasyonu engelleme kararını aldı. İran ve Türkiye, ABD’nin planlarına karşı koymak ve gelecekte bu planlarının kurbanı olmamak için bölgede işbirliği yapmalı. Bu önlemler, Kürtler uyanıp ABD’nin onları düşünecek bir ülke olmadığını anlayana kadar devam etmeli.”

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.