İran’dan Çavuşoğlu’na sert Hizbullah yanıtı

Çavuşoğlu’nun Şii milisler ve Hizbullah güçlerinin Suriye’deki ateşkesi ihlal ettiğini iddia ederek, bu grupların garantörü olan İran’a ‘garantörlük görevini yerine getir’ çağrısında bulunmasına İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünden sert bir yanıt geldi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Şii milisler ve Hizbullah güçlerinin Suriye’deki ateşkesi ihlal ettiğini iddia ederek, bu grupların garantörü olan İran’a ‘garantörlük görevini yerine getir’ çağrısında bulunmasına İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi’den yanıt geldi.

Yazılı bir açıklama yapan Kasımi, “Türkiye’ye, İran’ı suçlayacağına silahlı grupların yaptığı sayısız ateşkes ihlallerine karşı çıkmasını tavsiye ediyoruz. Türk makamlarının yapıcı olmayan açıklamaları, mevcut durumu daha da karmaşık hale getirip, Suriye krizinin siyasi çözümüne yönelik sorunları daha da arttıracaktır” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE GERÇEKLERE AYKIRI TUTUM SERGİLEMEMELİ’

İran’ın Moskova’daki üçlü zirvenin ortaklarından biri olduğunu hatırlatan Kasımi, açıklamasında “İran, burada varılan anlaşmanın ciddi şekilde uygulanmasının altını çizmekle birlikte, anlaşmanın bir diğer ayağı olan Türkiye’den, gerçeklere ve üstlendiği sorumluluklara aykırı tutum sergilememesini beklemektedir” ifadelerine yer verdi.

Suriye’deki ateşkesin defalarca muhalif gruplar tarafından ihlal edildiğinin altını çizen Kasımi, “Kanıtlı bilgilere göre ateşkes tek bir gün içinde 45 kereden fazla bu gruplar tarafından ihlal edildi. Gerek görülürse bunun detayları yayınlanabilir” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE, GARANTÖRLÜĞÜNÜN GEREĞİNİ YERİNE GETİRSİN’

Kasımi’nin açıklaması şu ifadelerle sonlandırıldı: “Türkiye, Suriye krizini sona erdirmek için kalıcı bir ateşkes ve siyasi müzakerelerin başarılı olmasını istiyorsa, muhaliflerin garantörü olarak gerekli önlemleri alarak muhalifler tarafından yapılan sayısız ateşkes ihlallerine karşı çıkmalı. Türkiye aynı zamanda başka tarafları suçlamaktan ve gerçeklere aykırı tutum takınmaktan da vazgeçmeli.”

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.