IŞİD’in son kalesi de düştü, 3 yıllık savaşın Suriye ayağının sonuna gelindi..

Rusya ve İran’ın desteklediği Suriye Ordu birlikleri, bir haftalık aradan sonra Ebu Kemal ilçesini bugün yeniden geri aldı. ABD ve İsrailin desteklediği IŞİD, Suriye ve Irak’tan artık tamamen silindi.

Suriye ordu birlikleri,  Irak sınırındaki Ebu Kemal’den IŞİD elemanlarını  temizledi.  Suriye ve  Irak’taki topraklarının yüzde 90’dan fazlasını yitiren IŞİD , dağılıyor.

IŞİD’ın  Suriye’deki son kalesi Ebu Kemal,  Irak sınırında yer alıyor. Geçen hafta ilk kez girilen ilçe, bir gün içinde IŞİD’in  kontra saldırısına hedef olmuştu.

Suriye ordusuyla birlikte cephede yer alan Hizbullah güçleri, IŞİD (DEAŞ) lideri Ebubekir el Bağdadi’yi Ebu Kemal’de ellerinden kaçırdıklarını duyurmuştu.

BAĞDADİ’NİN ÖLDÜĞÜ AÇIKLANMIŞTI

Haziran 2014’te  Musul’daki El Nuri Camii’nde hilafet ilan eden Bağdadi, yüzünü ilk ve son kez verdiği hutbe sırasında gösterdi.  Rusya yaz mevsimi başında Bağdadi’nin hava saldırısında öldürüldüğünü açıklamış ancak bu bilgi doğrulanamamıştı.

 

Bunun yanısıra, İran medyası, ülkenin Ortadoğu operasyonlarını yöneten General Kasım Süleymani’nin yardımcısının Ebu Kemal’deki çatışmalarda öldüğünü bildiriyor. Süleymani’nin yardımcısı Hayrullah Samadi, havan topu patlamasına hedef olmuştu.

HALİFELİK  ÇÖKTÜ

Irak ve  Suriye’deki topraklarının yüzde 90’ını kaybeden IŞİD, geçen yıldan bu yana büyük bir çözülme yaşadı. Ekim 2016’da IŞİD’in  elindeki en büyük kent olan  Musul’u kurtarmak için başlayan operasyon, dokuz ay sonra hedefine ulaştı ve tarihi şehir 9 Temmuz’da geri alındı.

Irak’ta  Musul’un ardından  Telafer kurtarıldı, Ekim ayı içerisinde ise katil sürüsünün son kalesi Havice ilçesi IŞİD’den  tamamen temizlendi.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.