Esenyurt’ta iki grup arasında çıkan kavgada 4 kişi yaralandı. Valilikten yapılan açıklamada, “Esenyurt ilçemizdeki bir düğünde üç vatandaşımızın yaralanmasına sebebiyet veren üç şüpheli gözaltına alınmıştır” denildi.

İstanbul Esenyurt’ta, Suriyeli sığınmacılar ile ilçede yaşayanlar arasında nedeni bilinmeyen bir kavga çıktı. Kavgada bıçaklar ve sopalar da kullanıldı. Kavga daha sonra Suriyelilere yönelik kitlesel saldırıya dönüştü. Saldırılar Suriyelilere ait işyerlerine de yöneldi.Bağlarçeşme Caddesi’nde saat 21.30 sıralarında Suriye uyruklu bir grup ile mahalleli arasında gürültü sebebiyle tartışma çıktı. Tartışma kısa sürede kavgaya dönüştü.

Bazı gruplar “Burası Türkiye!” sloganlarıyla caddelerde boy gösterdi. Polis araçları kalabalığa sakin olmaları için anonslar yaptı.

İlçe merkezinde TOMA’lar ve çevik kuvvet ekipleri bekletilirken, çevik kuvvet ekipleri meydanı ablukaya alarak giriş çıkışlara müsaade etmedi.

Esenyurt Kaymakamlığı ise olaylarla ilgili bir açıklama yaptı. Olaylarda Ölen olmadığını ve 3 Suriyelinin gözaltına alındığı bilgisi de verildi.

VALİLİKTEN YAPILAN AÇIKLAMA

Açıklamada, “Esenyurt ilçemizdeki bir düğünde üç vatandaşımızın yaralanmasına sebebiyet veren üç şüpheli gözaltına alınmıştır. İlçe Kaymakamlığımız koordinesinde İlçe Emniyet Müdürlüğümüz ve başta Sinoplular Derneğimiz olmak üzere sağduyulu hemşerilerimizin işbirliğiyle provakatif girişimler başarısız olmuştur. Yaralanan vatandaşlarımız sevk edildikleri hastanelerde ayaktan tedavi edilerek taburcu edilmişlerdir. Buna rağmen bahsedilen olayda ölen ya da öldürülen hiçbir kimse olmadığı halde, sosyal medya yoluyla halkı kin ve nefrete sevk etmeye vatandaşlarımız ve yabancı misafirler arasında gerginliğe yol açabilecek provakatif paylaşımlar yapıldığı tespit edilmiştir. Söz konusu paylaşımlarda bulunanların tespiti ve haklarında yasal işlemlerin derhal başlatılmasıyla ilgili olarak İl Emniyet Müdürlüğümüz Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü harekete geçirilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadeleri yer aldı.

Ancak, kavgaya karışanlar, Suriye’lilerin işyerlerine saldırı yapan gruplar ve kişiler ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.