Diyarbakır’da başlayan ve İstanbul’da devam eden “Vicdan ve Adalet Nöbeti” Van’da devam edecek. Kadıköy Yoğurtçu Parkı’ndan İskele meydana yürüyen HDP’li gruba katılmak isteyenlere polis kauçuk gaz mermisi ile müdahale etti.

Diyarbakır’da başlayan ve İstanbul’da devam eden “Vicdan ve Adalet Nöbeti” saat 18:00’de Kadıköy İskele Meydanı’nda, HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay’ın yaptığı açıklamanın ardından Van’da devam edeceği bildirildi.

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, Milletvekilleri ve Yoğurtçu Parkı’ndaki grup, parktan Kadıköy İskele Meydan’a yürüdü. Yürüyüş sırasında polis geniş güvenlik önlemi aldı. İskele meydana gelen grup adına HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay bir açıklama yaptı.

Yaklaşık 50 kişilik HDP’li gruba çevreden katılmak isteyenler ile polisler arasında gerginlik yaşandı. Polis, çevredekilere kauçuk gaz mermisi ile müdahale etti.

Yoğurtçu parkında gerçekleştirdikleri “Vicdan ve Adalet Nöbeti” eylemini Diyarbakır’da başlattıklarını söyleyen Kemalbey, “Yaklaşık 13 gündür büyük bir abluka, kuşatma altında, polis baskısı ve zoru altında vicdan ve adalet için nöbet tuttuk. Bugün buraya gelirken bütün yollar tutulmuş, bizimle buluşmak isteyen halkımız biber gazı sıkılarak engellenmiştir” dedi. Grup, açıklamanın ardından dağıldı.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.