Irak Ordusu, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi kontrolündeki Kerkük’e operasyon başlattı. Çatışmalar yaşandığı, ölü ve yararlıların olduğu belirtiliyor.

Irak hükümeti, dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Kerkük’e PKK üyelerini getirdiğini iddia ederek, bunun bir savaş ilanı olduğunu açıkladı.

Irak’ın bu açıklamasının ardından IKBY’den yanıt geldi, “Kerkük’te PKK’li yok, suçlamalar asılsız” denildi.

Bu karşılıklı açıklamaların hemen ardından gece geç saatlerde Irak Ordusu, Kerkük operasyonunu başlattı.

Irak Devlet Televizyonu’nda konuyla ilgili yer alan haberde, “Başbakan Haydar İbadi, silahlı kuvvetlere Kerkük’te bulunan tüm bileşenlerin can güvenliğini koruma talimatı verdi” denildi.

Haberde, “Terörle mücadele gücü”, 9. Tugay ve federal polisin, Kerkük’te çatışma yaşanmadan geniş bölümde kontrolü sağladığı aktarılarak, İbadi’nin, “Ortak Operasyonlar Komutanlığı altında bulunan Haşdi Şabi de, silahlı kuvvetlere Kerkük dışında destek sunuyor.” ifadelerine yer verildi.

BARZANİ’DEN  MESAJ

Barzani’nin Danışmanı Hemin Hawrami, gelişmeler üzerine yaptığı açıklamada, “Başkan Barzani, tüm Peşmergelere savaşı başlatan taraf olmamaları talimatı verdi” dedi.

12 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ

Rudaw’da yer alan habere göre, Kerkük’ün Sanayi Mahallesi’nde Peşmerge Güçleri ile Haşd’eş Şabi arasında yaşanan çatışmada 12 Haşd’eş Şabi üyesi öldürüldü.

Kerkük Valisi Necmeddin Kerim, Kerkük’ün koruması için herkesin silahlanmasını istedi.

Kerim, peşmergenin teyakkuzda olduğunu ve düşmanın kente girmesine izin vermeyeceklerini belirterek, “Bu güçlerin gelmesi için bir anlaşma yapıldıysa, bu ihanettir” ifadesini kullandı.

Ancak Alınan habere göre, çatışmaların ve Ordunun ilerleyişi  özellikle Kerkük haricindeki bölgelerde oluyor, bunun yanısıra Kerkük’ün 1/4’ünün, sanayi bölgesinin ordu tarafından alındığı ve Peşmergede çözülme başladığı,talabaniye bağlı güçlerin bir kısmının savaşmayı reddedip silahlarını bıraktıkları ve bölgeden gitmek istedikleri, Kerkük’te yaşayan Kürt’lerin peşmergenin gitmemesi için önüne geçtikleri bildirilmekte..

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.