Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti), hidrojen bombası geliştirdiğini açıkladı ve denedi.. Bu denemeden sonra şiddetli sarsıntı haberleri geldi.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, kıtalar arası füzelere savaş başlığı olarak takılabilecek boyutta bir hidrojen bombası geliştirdiğini duyurdu.

KDHC’nin resmi haber ajansının konuya dair yayımladığı haber ve fotoğraflarda Devlet Başkanı Kim Jong-un söz konusu bombayı incelerken görülüyor.

Haberde, nükleer silah geliştirme  projesi ve füze denemeleri sebebiyle ABD’nin hedefinde olan Kuzey Kore’nin bu gelişmeyle birlikte askeri kapasitesini güçlendirdiği vurgulandı.

DEPREM ETKİSİ YARATTI

Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi ve Çin Deprem İdaresi’nin verilerine göre Kore’de Türkiye saatiyle 6.30’da 6.3 büyüklüğünde sarsıntı meydana geldi. Çin Deprem İdaresi, ilk olaydan 8 dakika sonra hemen hemen aynı koordinatlarda 4.6 şiddetinde bir sarsıntının daha yaşandığını duyurdu.

Sarsıntının Sungjibaegam’ın 24 km doğu-kuzeydoğusunda yaşandığı, bu bölgenin KDHC’nin geçmişte nükleer denemeler gerçekleştirdiği yer olduğu aktarıldı. Sarsıntıya bir patlamanın neden olmuş olabileceği üzerinde belirtiliyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.