Kore DHC’nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Kim, “Kore adasındaki sorunları çözmenin ön koşulu, ABD’nin bize yönelik düşmanca politikasına son vermesi gerektiğini ” söyledi.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin  Birleşmiş Milletler  Daimi Temsilci Yardımcısı Kim In-ryong, ABD ile nükleer müzakerelere yeniden başlanabilmesi için ABD’nin “tüm sorunların nedeni olan, Kore’ye yönelik düşmanca politikasına son vermesi” gerektiğini söyledi.

Kim, BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, Kore DHC’nin son nükleer füze denemesinin ardından ABD’nin bu ülkeye yönelik yaptırımların artırılması çağrısını da eleştirdi.

KDHC’nin balistik füze denemelerinin savunma amaçlı olduğunu belirten Kim, ABD’yi uluslararası toplumu ‘korkutmaya çalışmakla’ suçladı.

 BİRLEŞMİŞ MİLLETLERE ELEŞTİRİ
BM’ye de eleştiriler yönelten Kim, Kore’ye yönelik yaptırım kararlarının yasal dayanağının araştırılması için uzmanlardan oluşan uluslararası bir forum oluşturulması talebine BM’nin karşılık vermediğini savundu.

BM Güvenlik Konseyi, nükleer programı nedeniyle KDHC’ye 2006 yılında bu yana çeşitli askeri ve ekonomik yaptırımlar uyguluyor.

Kore’nin nükleer programı konusunda müzakereye açık olup olmadığı sorusuna Kim şöyle cevap verdi:

“Herkesin bildiği gibi Amerikalılar diyalog işareti verdi ama önemli olan kelimeler değil, eylemler. Kore adasındaki sorunları çözmenin ön koşulu ABD’nin tüm sorunların nedeni olan, bize yönelik düşmanca politikasına son vermesi.”

‘WANNACRY’A YALANLAMA
Dünya genelinde yaklaşık 150 ülkede yüz binlerce bilgisayarı etkileyen WannaCry virüsünün yayılmasının arkasında KDHC’nin olduğu iddialarını ise yalanlayan Kim, “Siber saldırıları bizimle ilişkilendirmek saçma. Ne zaman garip bir şey olsa ABD ve düşman güçler bize karşı kasıtlı kampanya yürütüyor” dedi.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.