Güney Kore, Kuzey Kore’nin yeni bir füze denemesi gerçekleştirdiğini duyurdu.  Deneme ABD tarafından doğrulandı, Japonya, füzenin ‘yeni bir tür’ olabileceği ihtimali olduğunu belirtti.

Güney Kore Genel Kurmay Başkanı,  Kuzey Kore’nin  yeni bir füze denemesi yaptığını açıkladı.  Kusong kentinden fırlatılan füzenin yaklaşık 30 dakikada 430 mil mesafe kat ettiği ve Japon Denizi’ne düştüğü aktarıldı.

Japonya’dan yapılan açıklamada ise füzenin Japon Denizi’ne düşmediği kaydedildi. Bu arada denemeden kısa süre sonra bir basın toplantısı düzenleyen Japonya Savunma Bakanı, füzenin 1245 milden fazla irtifa kazandığını belirtti ve füzenin daha önce görülmeyen bir tür olabileceğini belirtti.

Bunun yanısıra, ABD’den de konuya ilişkin açıklama geldi. Yazılı bir açıklama yaparak Kuzey Kore’nin yeniden füze denemesi doğrulayan ABD Pasifik Kuvvetler Komutanlığı (PACOM), Füze Kusung yakınlarından fırlatıldı ve Japon Denizi’ne düştü. Füzenin türü ile ilgili değerlendirme devam etmektedir ancak uçuşu kıtalararası balistik füzenin uçuşuyla uyuşmuyor” ifadelerini kullandı.

Açıklamamda, ABD’nin müttefikleri Japon ve Güney Kore’nin yanında olduğu ifade ederek, denenen füzenin Kuzey Amerika için herhangi bir tehdit teşkil etmediği belirtildi.

Beyaz Saray’dan  yapılan yazılı açıklamada  ise “Füze Rus topraklarına bu kadar yakın düşmüşken,  Rusya’nın bundan memnuniyet duymasını tahayyül edilemiyor” ifadesi kullanıldı.

Pyongyang’ın ‘açık tehdidini’ uzun süredir ortaya koyduğunu ifade edilen açıklamada “Bu son provokasyon bütün uluslara Kuzey Kore’ye karşı daha güçlü yaptırımlar uygulama konusunda bir çağrı olsun“ denildi.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.