“HALK AYAĞA KALKARSA…”

“Halk ayağa kalkarsa Tayyip Erdoğan gider.” Bu sözler İzmir milletvekili Ertuğrul Kürkçü’ye ait; geçenlerde Van’da gazetecilere söyledi.

Madem halk ayağa kalktığında Tayyip Erdoğan gidecek, öyleyse ne duruyorsun Ertuğrul Kürkçü? Buyur halkı ayağa kaldır, biz de seninle omuz omuza halkın önü sıra yürüyelim.

Ama…

Ama sen halkın önünde yürümezsin Ertuğrul Kürkçü, çünkü bulutlu havaları sevmezsin. Yaptığın tek şey, faşizme ve sömürgeciliğe karşı canları pahasına yiğitçe direnen insanları devrimcilik kisvesi altında sömürmek ve laf tüccarlığı yapmaktır.

Ve…

Öyle iş bilen bir tüccarsın ki, geçmişte arkadaşlarını sattın, bu gün de Kürtlerin özlemlerini haraç mezat satıyorsun.

Sen keser gibi hep kendine yontarsın, tüm hayatında bir defa bile  kendinden bir şey vermedin, hep siyasi rant avcılığı yaptın.

Kafan devamlı ne kâr ederim diye çalıştığı içindir ki, milletvekilliğinde hiç  risk almadın, hep kaçak güreştin. İnsanlar vahşet bodrumlarında cayır cayır yakılırken, sen kapandığın fildişi kuleden burnunu bile dışarı çıkarmadın.

Şimdi de kalkmış, halkın ayağa kalkmasından söz ediyorsun. Sen yıllardır milletvekilisin, halkın önüne hangi projeyi koydun ve ne yaptın ki, halk da ayağa kalksın? Öyle ya, halk ayağa kalksın, coplansın, kurşunlansın, öldürülsün ki, sen de bunu siyasi ranta çevirebilesin!

Peki…

Tayyip Erdoğan’ın kullanıp yol verdiği AKP kurucusu ve AKP eski genel başkan yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat’a ne demeli?

Ya Mehmet Ağar’ın Demokrat partisinden Celal Doğan…

Ve Altan Tan…

Beyler, halk size milletvekili diye fiyaka yapmanız için mi oy verdi?

Anladık, halk için bir şey yapacağınız yok! Partinizden milletvekili arkadaşlarınızın da aralarında olduğu beş bin insan cezaevinde, iki milletvekili arkadaşınızın vekilliği keyfi bir şekilde düşürüldü; bu da mı sizi hiç rahatsız etmiyor? Ey vicdan neredesin?

Oysa tek bir partili bile tutuklanmışsa, bu bir onur sorunu olarak kabul edilmeli, tüm parti ve tüm halk zindana atılmış gibi tepki gösterilmeliydi. AKP’ nin yargı sopası ancak o şekilde etkisizleştirilebilirdi.

Ya Osman Baydemir’in Tayyip Erdoğan’a yaptığı çağrı!

Tayyip Erdoğan Roboski, Gezi, Şırnak, Cizre, Sur, Nusaybin ve daha onlarca şehrin yakılıp yıkılması için ferman çıkarmamış gibi, Osman Baydemir onu “Adalet ve Barış” çizgisine çağıyor!

Buna gülünür mü, ağlanır mı şaşırıyor insan!

Bir şey yapmıyor veya yapamıyorsanız, hiç değilse “küsmek” de mi elinizden gelmiyor?

Bu nasıl marazi bir aşktır ki, Tayyip Erdoğan sizi elinin tersiyle iterken, siz ölüm fermanları yazan o eli tutmak için dil döküp duruyorsunuz?

Mehmet Tunç, Miray bebek, Berkin Elvan, Taybet İnan ve katledilen daha binlerce insan dile gelseler acaba ne derler size?

Bazıları haklı olarak, “Onlar yapamıyorsa, gel sen yap,” diyecekler.

Haklılar.

Ancak bu öyle sanıldığı kadar basit bir mesele değil. Çünkü birlikte mücadele edilebilecek diri kadroların büyük çoğunluğu ve halk, HDP bünyesinde toplanmıştır. Yanınızda bu enerjik kadrolar ve halk olmayınca nasıl mücadele edeceksiniz?

HDP yönetimi tepesine çöreklendiği bu kadroları ve halkı çürümeye terk ettiği gibi, bir de mücadele alanını da kapatmıştır.

Bundan kârlı çıkan da halk değil, AKP ve onun temsil ettiği düzen oluyor.

Ümidimi korumaya devam edeceğim, bir gün bu çember kırılacak diye.

Mahmut Alınak

alinakavdo@gmail.com

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.