Mahmut Alınak-Mehmet Tunç

LE VAN MİNH VE MEHMET TUNÇ*

Sen, tarihe kara bir leke olarak geçecek olan 14 Aralık 2015 gününün sabahı evde kahvaltı edip annen, baban, Zeynep ve çocuklarla vedalaştığında Cizre gergin bir güne hazırlanıyordu.

Zeynep’le son kez göz göze geldiğinde Vietnamlı direnişçi Le Van Minh’ i hatırladın.

Genç devrimci Le Van Minh, kendisi gibi Amerikan bombardımanında parçalanarak can veren eşine yazdığı mektupta,“Kasırgaya direnen bir dağ gibiyim, sana olan sevgim beni bütün pislikleri, Amerikalıları denize döken bir ırmağa dönüştürüyor,” demişti.

Van Minh nasıl ki genç eşine âşıksa, sen de Zeynep’e âşıktın. Zeynep senin hayatının ortağı, kötü gün dostun ve biricik aşkındı. Kalbinin bir yanı ülken ve mazlum halkın için çarparken, diğer yanı Zeynep için atıyordu.

Hayat seni Zeynep’e duyduğun büyük aşkı halkının özgürlüğü için feda etmeye çağırıyordu.

Sen de bu çağrıya uyarak kendini ve aşkını feda ediyordun.

O veda anında kendini Le Van Minh gibi kasırgaya direnen bir dağ gibi hissediyor, Fırat ve Dicle olup hangi milletten olduğuna bakmadan tüm zorbaları denizlere dökmek istiyordun.

O son bakışın ateş olup damla damla Zeynep’in yüreğine aktı ve hiç sönmeyecek bir yangına dönüştü.

Gittin, gittin ve bir daha geri dönmedin.

Zeynep acı acı acı arkandan baktı, yüzü kâğıt beyazına döndü; içinde dönmeyeceğini söyleyen bir korku vardı. Feryat figan arkandan koşup, “Mıhemed bizi bırakma, ne olur, ne olur gitme, dön!” diye seslenmek istiyordu. Ama biliyordu ki, seni ölümden başka hiçbir güç adım attığın yoldan geri döndüremezdi. Yine de sana seslenmek istedi, ama sesi boğazında düğümlendi, kanı çekilen dudakları ıstırapla kıvrıldı, sonra da bir ölünün solgun ağzı gibi donup kaldı.

                                                                                        Mahmut Alınak

alinakavdo@gmail.com

*Önümüzdeki günlerde çıkacak olan MEHMET TUNÇ VE BÊKES, adlı kitabımdan bir bölüm

Fotoğraftaki bu iki mezar Mehmet ve Orhan Tunç kardeşlerindir. Mezardan aldığı toprağı öpen ayaktaki kadın Mehmet Tunç’un eşi Zeynep Tunç’tur. Mezar taşına sarılıp ağlayan kadın ise Orhan Tunç’un eşi, Békes’in annesi Güler Tunç’tur.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.