MUHALEFETSİZ İKTİDAR VE ACİL ÇÖZÜM

‘Referandumda Evet de çıksa, Hayır de çıksa mollacı AKP faşizmi halkın üzerine yıldırımlar yağdırmaya devam edecek…

Muhalefetin, 16 Nisan referandumundan sonra AKP’yi mezara gömecek veya hiç değilse bu faşist gericiliği durduracak bir projesi yok…’ demiştim, 15 Mart tarihli bir makalemde.

Referandum sonrası gelişmeler ne yazık ki, bu öngörüyü doğruladı. AKP bindiği savaş atı üzerinde elinde kılıç her önüne gelene saldırıp terör estirmeye devam ediyor. Ne var ki ortada ona karşı çıkacak ve elindeki kanlı kılıcı çekip alacak bir muhalefet yok. Muhalefet sadece nutuk atıyor.

CHP’nin kaçak muhalefeti halk için değil kendi koltuğu içindir. O da düzen partisidir ve muhalefeti lafla yapmasının nedeni budur. Kendi taraftarı olan milyonlarca emekçiyi boş hayallerle oyalayıp düzene entegre ettiği için aslında AKP ile aynı trendedir, sadece kompartımanları farklıdır.

HDP ise AKP saldırılarına karşı bir halk barikatı kuramadı; en büyük hatası sorunların çözümünü düzenden beklemek ve reformcu bir çizgi izlemek oldu.

1994 Mart’ında Tansu Çiller, Mehmet Ağar ve Doğan Güreş faşist üçlüsünün bize yaptığını AKP bugün HDP’ye yapıyor. Biz sekiz Kürt milletvekili o zaman “terörist” diye kelepçelenip Ulucanlar Cezaevi’ne kapatılmıştık.

Ankara emniyetinde on üç gün gözaltında tutulduktan sonra bir şafak vakti beyaz bir polis minibüsüyle mahkemeye götürülürken, ‘Arkamızdaki halk desteğini örgütleyebilseydik, bizi şimdi böyle esirler gibi bileklerimizde kelepçelerle götürüp suçlu sandalyesine oturtamazlardı,’ diye acı acı düşünmüştüm.

Biz o gün arkamızdaki muazzam halk desteğini düzene karşı bir kaleye dönüştürmemenin bedelini ödüyorduk. Tembelliğin, reformistliğin ve slogancı siyaset yapmanın bedeliydi ödediğimiz.

Aynı bedeli şimdi bizim hatamızı sürdüren HDP ödüyor. HDP genel merkezi halkı yeni bir örgütlenme modeliyle örgütleyip aşılmaz bir kaleye dönüştürebilseydi, AKP böyle cesaretle saldıramazdı. Ne Şırnak, Sur, Cizre, Silopi, Nusaybin, Yüksekova…katliamları olurdu; ne de milletvekilleri, belediye başkanları, il ve ilçe yöneticileri ve binlerce taraftarı böyle pervasızca  hapishanelere tıkılabilirdi.

Belediyelerin AKP tarafından işgal edilmesi bile tek başına bir devrim nedeniyken, bu zorbalığa hazin bir şekilde boyun eğildi.

Öyle ki bugün HDP genel merkezi, değil halkı ve taraftarlarını, kendi genel başkanlarını, milletvekillerini ve yöneticilerini bile koruyabilecek durumda değildir ve acı olan şu ki, kendisi de korunmaya muhtaç hale gelmiştir.

Halka ve HDP’ye karşı dürüst olmak gerekiyor. HDP’nin bu halini alkışlamak ona ve halka yapılabilecek en büyük kötülüktür. Kan kaybeden bir koşucuyu koşması için alkışlamak onu ölüme itmektir.

Şu açık gerçeği her dürüst insan kabul eder: HDP omuzlarındaki bu yükü taşıyamıyor ve altında eziliyor; bu nedenle AKP’nin hücumlarını göğüsleyemiyor. AKP de bundan aldığı cesaretle elde kılıç faşist saldırılarını amansızca tırmandırıyor.

Peki bu durumda ne yapmalı, çıkış yolu nedir?

BU DÜZENE HAYIR, diyen milyonları ayağa kaldırmak için ne yapılmalıdır?

                                                                                 Mahmut Alınak

*Bu sorunun cevabını bundan sonraki makalede vermeye çalışacağım.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.