Marmara Üniversitesi’ndeki 32 akademisyen hakkında başlatılan disiplin soruşturmasında, soruşturma komisyonu akademisyenlerin ‘devlet memurluğundan çıkarılması’nı önerdi. Karar Rektörlük tarafından da uygun bulanarak, onay için YÖK’e gönderildi.

“Bu suça ortak olmayacağız”  bildirisinin ilk imzacılarından Marmara Üniversitesi’ndeki 32 akademisyen hakkında başlatılan disiplin soruşturmasında, soruşturma komisyonu akademisyenlerin “devlet memurluğundan çıkarılması”nı önerdi. Karar Rektörlük tarafından da uygun bulanarak, onay için YÖK’e gönderildi.

Güneydoğu’da operasyonların yaşandığı kentlerde çatışmaların son bulmasını ve yeniden barış ortamına geçilmesini talep eden “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriye imza veren “Barış için Akademisyenler”e yönelik yoğun baskılar devam ediyor. Marmara Üniversitesi’nde görev yapan ve bildirinin ilk imzacıları arasında Prof. Dr. İbrahim Ö. Kaboğlu, Prof. Dr. Özdemir Aktan, Prof. Dr. Erol Katırcıoğlu, Prof. Dr. Fuat Ercan, Yrd. Doç. Dr. Özgür Müftüoğlu ve Dr. Egemen Cevahir gibi isimler yer alıyor.

BirGün’ün  haberine göre, soruşturma komisyonu, barış bildirisini imzalayan akademisyenler hakkında 657 sayılı Kanunun 125. maddesi uyarınca “Devlet Memurluğundan Çıkarma” cezasını önerirken, Rektörlük de bu kararı uygun bularak onay için Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na (YÖK) iletti.

“BU SUÇA ORTAK OLMAYACAĞIZ” DEDİLER

YÖK’ün gönderdiği yazı üzerine üniversite yönetimince başlatılan disiplin soruşturması, bildirideki şu görüşler gerekçe gösterildi:

“Türkiye Cumhuriyeti … ancak bir savaşta kullanılacak ağır silahlarla saldırarak… tüm hak ve özgürlükleri ihlal etmektedir. …bu kasıtlı ve planlı kıyım Türkiye’nin kendi hukukunun ve Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası anlaşmaların, uluslararası teamül hukukunun ve uluslararası hukukun emredici kurallarının da ağır bir ihlali niteliğindedir. … Devletin başta Kürt halkı olmak üzere … katliam uyguladığı bilinçli sürgün politikasından derhal vazgeçmesini… ulusal ve uluslararası gözlemcilerin yıkım bölgelerinde giriş, gözlem ve raporlama yapmasına izin verilmesini talep ediyoruz. Devletin vatandaşlarına uyguladığı şiddete hemen şimdi son verilmesini talep ediyor… bu katliamın suç ortağı olmayacağımızı…”

Yine aynı Üniversitenin , Recep Tayyip Erdoğan’a ait olduğu iddia edilen ve diplomanın, verildiği tarihte üniversitenin dahi kurulmamış olduğu bilinen bir diploması  basında ve kamu oyunda ciddi bir tartışma konusu olmuştu…

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.