Türkiye’den yola çıkan tankerin kontrolü, Libya açıklarında mülteciler tarafından ele geçirildi.

İtalya basınında yer alan haberlere göre; Türkiye Tuzla’dan 22 Mart’ta hareket eden ve Libya’ya yakıt taşıyan Palau bayraklı “Elhiblu 1” isimli tankerin kontrolü, Akdeniz’de mülteciler tarafından ele geçirildi.

Ajanslar, Libya’dan hareket ettikten kısa süre sonra tekneleri batan 108 mültecinin, bu Türk tankeri tarafından kurtarıldığını ve Trablus’a geri götürülmekte olduklarını anladıklarında gemiyi kaçırdıklarını duyurdu.

AA’nın haberine göre; gemide 6 personel bulunuyor. Tankerin kaptanının Türk, 4 personelinin Hint ve birinin de Libyalı olduğu öğrenildi.

İtalyan basını ve yetkililer, geminin Malta’ya doğru rotasını değiştirdiğini belirtiyor. İtalyan basını Küçükyalı’dan yola çıkan tankerin, Trablus’a gitmekteyken bu olayın meydana geldiğini; tankerin, Malta adasına doğru rotasını değiştirdiğini duyurdu.

Gelişmeleri yakından takip eden sivil toplum kuruluşu Mediterranea Saving Humans, İtalya’ya limanlarını açma ve Cenevre Konvensiyonunun şartlarına uyma çağrısı yaparak, bu göçmenlerin korsan değil, sığınmacı olarak anılması gerektiğini belirtti.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.