Rus dışişleri: IŞİD Rakka’dan çıkmak için DSG’yle anlaştı, Palmira’ya hareket etti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan IŞİD’in Rakka’dan çıkmak için Demokratik Suriye Güçleri’yle (DSG) (yani YPG) anlaştığını iddia etti.

Sputnik’e konuşan IŞİD’in Rakka’dan çıkmak için DSG ile anlaştığını öne süren Rusya Savunma Bakanlığı’ndan bir kaynak, “Kürtler, teröristler için güneyde bir güvenli koridor açarak, kentten sorunsuz çıkmalarını sağlamak istedi. Ancak Rus Uzay Hava Kuvvetleri bu manevrayı önlemeyi başardı” demişti.

‘IŞİD, Palmira’ya hareket etti’

Sputnik’in haberine göre, Lavrov’a Savunma Bakanlığı’nın açıklaması soruldu.

Lavrov, “Duyduğum kadarıyla DSG, Savunma Bakanlığı’nın ‘DSG’nin, IŞİD militanlarının Rakka’dan Palmira’ya yönüne doğru geçmesi için bir koridor temin edilmesi konusunda IŞİD ile anlaşma yaptığı’ yönündeki açıklamasını reddetti. Ancak Rusya Savunma Bakanlığı, söz konusu bilgiyi teyit etti. Bu bilgi, güvenilir verilere dayanıyor. Dahası, söz konusu bilgi kamuoyuna yansıdıktan hemen sonra IŞİD militanları Rakka’dan çıkarak, Palmira’ya doğru hareket etti” dedi.

Rusya’nın elde edilen bilgi doğrultusunda Palmira’ya hareket eden IŞİD’lileri vurduğunu aktaran Lavrov, şöyle devam etti: “IŞİD militanları Suriye’nin neresinde görülürse görülsün, adım atacağız. Gerek militanlar, gerek üsleri, gerekse de eğitim kampları meşru hedeflerdir” diye belirtti.

Lavrov, IŞİD konvoyunun Rakka’dan çıkmasının Suriye’de terörle mücadele eden taraflar arasında ‘koordinasyon eksikliği olduğunun’ kanıtı olduğunu savundu.

ABD’nin Rakka planını değiştirdiği ve kenti kuşatarak IŞİD militanlarının kurtulmasını engelleyeceğini öne süren Lavrov, ABD’nin uygulamalarını ‘izleyip göreceklerini’ söyledi.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.