Rus uçakları, YPG’yi vurdu

IŞİD karşıtı koalisyon yetkilisi ABD’li Korgeneral Stephen Townsend, Rusya’nın Suriye’de ABD’nin desteklediği YPG’yi yanlışlıkla bombaladığını açıkladı.

Reuters’in bildirdiğine  göre,  ABD’li Korgeneral Stephen Townsend, Rusya’nın Suriye’de ABD’nin desteklediği YPG’yi yanlışlıkla bombaladığını açıkladı.

General Townsend, yaptığı açıklamada Moskova’nın uyarılar üzerine Münbiç yakınlarındaki bölgeyi bombalamayı durdurduğunu belirterek şöyle dedi:

“Çakışmayı önleme kanallarımızdan kısa sürede görüşme sağlanınca Moskova, bombalamayı durdurdu.”

IŞİD’e karşı koalisyon yetkilisi ABD’li komutan Stephen Townsend, yaptığı açıklamada “Kürtlerin operasyona bir şekilde katılmasını bekliyorum” dedi.Townsend, söz konusu güçlerin Suriyeli yerel Kürtlerden oluşacağını belirtti.

Townsend ayrıca, Rakka operasyonu hakkında Türkiye ile görüştüklerini de ifade etti ve “Türklerle, Rakka operasyonunda ne şekilde yer alabilecekleri konusunda görüşmeler yürütüyoruz. Katılımın boyutu hakkında bir fikrim yok” İfadelerini kullandı.

RUSYA-ABD UÇUŞ GÜVENLİĞİ ANLAŞMASINA GÖRE:

Washington ve Moskova, 2015 yılının ekim ayında, iki ülkenin uçaklarının Suriye hava sahasında karşı karşıya gelmesini önlemek amacıyla teknik bir anlaşma imza altına aldı.

Rusya Savunma Bakanlığı, anlaşmanın Rus ve ABD’li hava güçlerinin Suriye hava sahasında karşı karşıya gelmesini önleyecek bir dizi kural ve sınırlama içerdiğini belirtiyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.