Sputnik.com’un haberine göre, Rusya Ortadoğu Enstitüsü Başkanı Yevgeniy Satanovskiy, İstanbul saldırılarını IŞİD’in Suriye’de Palmira’ya saldırısıyla ilişkilendirerek, “Bu gelişmeler ABD’nin Halep için intikamı sayılmakta” iddiasında bulundu.

Rus basınına konuşan Ortadoğu uzmanı şu ifadeleri kullandı:

“Palmira ve İstanbul’da yaşananlar ABD’nin Halep için bir intikamı sayılmakta. Palmira’da durum ağır, IŞİD saldırıya geçti, çatışmalar yaşanıyor. Rusya Hava Kuvvetleri’nin yardımıyla dünkü IŞİD saldırıları püskürtüldü. Duruma göz atınız; Doğu Halep, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a karşı savaşan teröristler için artık üs durumunda değil. O andan itibaren IŞİD, Palmira’ya saldırıya geçti. Böyle tesadüfler olamaz. Şimdi anlıyoruz ki, neden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Doğu Halep’li teröristlerin kaderi konusunda uzun müzakereler yaptı? Palmira’ya en yakın giriş Irak sınırı, burası da ABD başkanlığındaki koalisyonun kontrol ettiği bölge. Muhtemelen de bu koalisyonun bazı üyeleri IŞİD teröristleriyle sıkı temas halinde. Ya da bu teröristler için komuta-karargah çalışmaları gerçekleştiriyor. Palmira gibi büyük kente saldırı bunu ortaya koyuyor.”

“RUSYA POLİTİKALARINDAKİ DEĞİŞİKLİK İÇİN TÜRKİYE’DEN İNTİKAM ALINIYOR”

Rus uzman sözlerine şöyle devam etti: “Buradaki tuhaf tesadüflere İstanbul’da yaşanan kanlı saldırılar da eklendi. Bu IŞİD saldırısına benziyor. Zira IŞİD, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya’ya yönelik politikalarındaki yaptığı ani değişiklik için Türklerden intikam alıyor. Bu da şu anlama geliyor: Komuta-karahgah faaliyetleri bu bölgede sadece askeri eylemlerden değil, aynı zamanda da terör saldırılarından da oluşmakta. Tabii ki bu çok üzücü.”

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.