Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD’nin  Suriye’ye ait bir savaş uçağı vurmasını ‘saldırgan bir eylem ve teröristlere yardım’ olarak nitelendirirken, Rusya Savunma Bakanlığı, ABD ile Suriye hava sahasında kurulan iletişimin askıya alındığını duyurdu.

Rus haber ajansı Sputnik’in aktardığına göre Ryabkov “Suriye ordusunun vurulma olayını endişe ile karşıladık. Suriye ordusuna yönelik bu doğrudan saldırı, tehlikeli bir gerginliğe götürecek bir adım. Washington’ı gelecekte bu gibi yöntemleri kullanma konusunda dikkatli olması yönünde uyarıyoruz” ifadelerini kullandı.
Ryabkov şöyle devam etti: “Bu, saldırgan bir eylem ve uluslararası hukukun doğrudan ihlal edilmesinden başka bir şey değil. Bu, terörle mücadele eden bir politika izlediğini belirten ABD’nin, kendisiyle savaşan teröristlere yaptığı bir yardım.”

“Diğer ülke uçaklarını hedef kabul ederiz”

Rusya, Suriye hava sahasında kazalara neden olmamak için kurulan iletişim kanallarını askıya aldığını açıklayarak, kendi uçaklarının faaliyet gösterdiği bölgede uçan diğer uçakları ‘hedef’ kabul edeceğini açıkladı.

 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.