Rusya Savunma Bakanlığı, ABD destekli SDG’nin (YPG) Deyrezzor’da ordu ve Rus birliklerine iki kez saldırdığını, ayrıca bölgede IŞİD ile SDG arasında çatışma görülmediğini söyledi.

Deyrezzor’da Suriye ordusunun IŞİD kuşatmasına kırmasına büyük yardımları dokunan Rusya’dan, ABD ve ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri (SDG) hakkında çok sert bir açıklama geldi.

TASS‘ta yer alan habere göre Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Deyrezzor kentinin 1 hafta içerisinde IŞİD’den temizleneceğini söyledi.

ABD destekli SDG’nin (YPG) Fırat’ın batısındaki Suriye ordusu pozisyonlarını bu hafta iki kez bombaladığını söyleyen Konaşenkov, bu konuda ABD’yi uyardıklarını kaydetti.

Katar’daki El Udeyd Üssü’nde bulunan ABD’lilere özel kanallardan bu tip saldırılara cevap vereceklerini ilettiklerini belirten Rus subay, kendilerine ateş açılan mevzileri “tüm yıkım araçlarıyla yok edeceklerini” de sözlerine ekledi.

SDG’lilerin (YPG) Deyrezzor’da “kolayca IŞİD teröristlerine katıldığını” iddia eden Konaşenkov, Rus gözetim ve istihbarat İHA’larının IŞİD ile SDG (YPG) arasında çatışma kaydetmediğine dikkat çekti.

Suriye ordusu ve müttefiklerinin ilerleyişi karşısında ABD ve SDG’nin (YPG) Rakka operasyonunu durdurduğunu söyleyen Konaşenkov, Rus uçaklarının, SDG’lilerin (YPG) Rakka’dan Deyrezzor’a geçtiğini kaydettiğini belirtti.

 

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.