Savcıya saldırıyı yaptığı iddia edilen 3 kişi tutuklandı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Cumhuriyet Savcısı Evliya Çalışkan’a Sultangazi’de silahlı saldırı düzenlediği iddia edilen ve  DHKP-C’li olduğu söylenen 3 kişi gözaltına alınmıştı. Zanlılar çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayında nöbetten çıkan terör suçları savcısı Evliya Çalışkan’ın aracına 7 Aralık’da saat 21.15  TEM Sultangazi sapağı civarında seyir halindeyken ateş açılmış, Otomobile 3 kurşun isabet ederken savcı ve koruması saldırıyı yara almadan atlatmıştı.

Yapılan araştırmada, aynı istikamette hareket eden başka bir araçtan ateş açıldığı belirlendi. Kamera görüntüleri ve teknik çalışmada, saldırının DHKP-C örgütü üyelerince gerçekleştirildiği iddia  edilmişti.  Saldırıyı düzenlediği iddasıyla  kimlik ve adreslerinin deşifre edildiğinin söylenmesinin  ardından Terörle Mücadele Operasyon Timleri ve Özel Harekat Timleri operasyon düzenledi. Operasyonda, DHKP-C’li  olduğu iddia edilen G.K, R.Ö ve U.G.A gözaltına alındı. 3 kişi emniyetteki sorgularının ardından çıkarıldıkları adliyede tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Savcı Evliya Çalışkan, Hrant Dink cinayeti, Tahşiye Kumpası davasının görüldüğü terör ihtisas mahkemesi İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bir süre duruşma savcısı olarak görev yapmıştı.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.