Asgari Ücret Tespit Komisyonu, bugün yaptığı dördüncü toplantıyla asgari ücreti belirledi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt, asgari ücretin 2019 için 2 bin 20 lira olarak belirlendiğini  açıkladı.

asgari ücret

Komisyon, ücreti belirlemek için üçüncü toplantısını 20 Aralık’ta yapmıştı. Toplantıda Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), asgari ücreti ‘ağır’ statüdeki işlerde 2 bin 213 lira 40 kuruş, ‘orta’ statüdeki işlerde bin 978 lira 80 kuruş, ‘hafif’ statüdeki işlerde bin 841 lira 40 kuruş olarak önermişti.

ASGARİ ÜCRETİN BELİRLENMESİ 

Asgari ücreti, yasa gereği 5’er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul edilecek.

Resmi açıklamayı bir kenara bırakırsak, bu asgari ücret açıklaması, ülke nüfusunun yarısına yakını için, Yoksulluğun, Yokluğun, Açlığın, Sefaletin, Sömürünün dahada azgınlaşacağının ve  bir üst boyuta taşınacağının açıklanmasıdır.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.