Suriye Silahlı Kuvvetleri’nin müttefik güçlerin desteğiyle IŞİD’in Humus bölgesindeki en büyük askeri üs’sü  olarak bilinen el-Suhna kasabasını çembere aldıkları bildirildi.

Olay yerinden konuşan bir kaynak, “Ordu ve müttefik güçler el-Suhna kasabasını çembere aldı ve çemberi giderek daraltıyor. Fakat kentin içine henüz girmediler, çatışmalar kenar mahallelerde sürüyor, taarruz devam ediyor” ifadelerini kullandı.

El-Suhna, Suriye ordusunun kuşatma altındaki Deyr ez-Zor kentine giden yoldaki son önemli nokta.

Deyr ez Zor kenti ve 2 kilometre uzağındaki askeri havalimanı 3 yıldan fazla bir süredir IŞİD tarafından kuşatmaya alınmış durumda. Militanlar birkaç ay önce kentteki askerlerle havalimanındaki askeri birliklerin arasındaki iletişimi kesmeyi başardı.

IŞİD’in intihar saldırılarıyla ve bomba yüklü araçlarla düzenlediği çok sayıda saldırıya rağmen Deyr ez-Zor’daki askeri garnizon kenti başarılı bir şekilde savunmaya devam ediyor ve periyodik olarak karşı saldırıya geçiyor. Kentteki vatandaşlar ise havadan tedarik edilen yiyecek ve ilk yardım malzemeleriyle hayatta kalma mücadelesi veriyor.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.