TARİHİN TÜRKÜSÜ

Prometheus büyük bir mitolojik kahramandır. Zeus, bütün evrene hakimdir, tanrılar tanrısıdır ve Prometheus’a büyük bir kin ve öfke duymaktadır. Çünkü; Prometheus çok zeki ve yaratıcıdır, Zeus’tan zeka olarak çok üstündür. Bütün bu üstünlüğüne rağmen akıl ve zeka gücü Zeus’un tekelindedir, Zeus bu tekeli ele geçirmiştir. Bu tekeli eline geçiren Zeus , Prometheus’ a büyük ve dinmez bir öfke, kin duymaktadır.

prometheus-zeus

Prometheus, çok zeki ve yaratıcı olma özelliğinden dolayı geleceğini önceden sezinleyen, gören bir kahindir ve zalim Zeus’un bir gün iktidarını kaybedeceğini tahtından düşürüleceğini bilir. Prometheus, ezilenden yanadır, taraftır, Olympos’luların egemenliğine karşıdır, tüm insanlığın ortak egemenliğini yaratmak amacındadır. Özgürlüğün ve kurtuluşun simgesi olan ateşi zalim Zeus gasp etmiş, insanı ateşin sıcaklığından mahrum bırakmış ve ateşi insanlara vermeyerek insanlardan öç almaya çalışmaktadır. Prometheus bu duruma isyan eder ve ateşi tanrıdan çalar insanlara verir. Daha sonra Prometheus tanrılar tarafından yakalanarak zincire vurulur, gerekçe; Prometheus, tanrıların kurduğu düzene isyan ederek karşı çıkmıştır.
Prometheus ile Zeus’un mücadelesi özünde sınıf mücadelesini, ezen ve ezileni anlatır. Prometheus bu bilince sahiptir, mıhlandığı kayalıklardan halkına şöyle seslenir.’’Ben bu eylemi yaparken başıma gelecekleri biliyordum, bile bile yaptım. Ben bütün işkencelere hazırım, benim işkencelerim Zeus tahtından düşmedikçe bitmeyecek’’…Tarihin orkestrası çalmaya devam edecek, türkü bitmemiştir.
Erdoğan ATEŞİN

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.