“Hüsnü Mahalli’nin tutuklanması için adeta suç arandı”

husnu-adliyede

CHP’li Barış Yarkadaş, “Hüsnü Mahalli’nin tutuklanması için 40 saat suç arandı” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili – Medya Komisyonu Üyesi Barış Yarkadaş, Gazeteci – Yazar Hüsnü Mahalli’nin tutuklanmasına tepki gösterdi.
Yarkadaş, Gazeteci Mahalli’nin tutuklanmasının ardından, Çağlayan Adliyesi’nde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Yarkadaş şöyle konuştu:
“Hüsnü Mahalli soruşturması tam bir hukuk garabeti… Savcılık soruşturmayı 301’den açıyor. Dosyada Adalet Bakanı’nın izninin olmadığı ortaya çıkınca, bu kez madde değiştirildi”.

SUÇLAMA  DEĞİŞTİ
Savcı, 301’i iptal etti; TCK 299 ve 125’ten tutuklama istedi. Akıl alır gibi değil… Hukukçular bilirler; her iki maddeden de tutuklama işlemi gerçekleşmiyor. Savcı buna rağmen tutuklama talep ediyor.
Dosyada gizlilik kararı olmadığı halde; 40 saattir gizlilik kararı varmış gibi davranılıyor. Mahalli’ye bu sırada suç aranıyor.
BAŞKA KİŞİLERİN  SÖZLERİNDEN DOLAYI SUÇLANDI
Mahalli’nin çeşitli yayınlardan aktardığı ve kaynak gösterdiği alıntılar; bir suçmuş gibi gazeteci arkadaşımıza atfediliyor.
Hüsnü Mahalli’nin tutuklanması, tüm aydın, yazar ve gazetecilere yönelik hukuksuzluklarla dolu bir uygulama ve gözdağıdır.
RAPORLAR DİKKATE ALINMADI
Hüsnü Mahalli, soruşturma safhasında, tüm suçlamaları reddetmiş, sağlık sorunlarına ilişkin raporları adli makamlara sunmuştur.
FELÇ RİSKİ İLE KARŞI KARŞIYA
Gazeteci Mahalli, MS, Trans Mien ve Nöromar hastasıdır. Tedavi süreci aksatıldığı takdirde, felç riskiyle karşı karşıya kalacaktır.
Adli makamlar, kendilerine sunulan üniversite hastanelerinin raporlarını görmezden gelmiş, tutuklama kararı vermiştir.
ADETA SUÇ ARANDI
Mahalli’ye geçen süre zarfında adeta suç aranmış ve tutuklanması için çaba sarfedilmiştir.
B arada, hakim karar açıklamak için ara verdiğinde, İHH yöneticisi olduğu bilinen bir şahıs, Mahalli’nin tutuklandığını hakimden önce Twitter’da açıkladı. Hem de hakaret ederek…

unnamed-(2)-079.jpg
TUTUKLANMA SEBEBİ GAYET  AÇIK
Bu tweet, iktidarın Ortadoğu’daki yenilgisini örtmek ve gerçeklerin dile getirilmesini engellemek için Mahalli’nin tutuklandığını gösteriyor.
İktidarın yandaşlarınca hedef haline getirilen Mahalli cezaevine konularak, yandaşların ağzına bir parmak bal çalınıyor.
Mahalli’nin AKP’nin Ortadoğu’daki gizli pazarlıklarını deşifre etmesinin önüne geçilmek isteniyor. Tutuklamanın özeti budur. Hüsnü Mahalli derhal serbest bırakılmalıdır.”

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.