Venezüella’da devam eden ABD destekli ve hükümet karşıtı gösterilerde protestocular, başkent Caracas’ta hükümet destekçisi bir genci ateşe verdi.

Devlet Başkanı Nicolas Maduro, bir televizyon programında yaptığı açıklamada, ‘Caracas’ta protestocuların hafta sonu hükümet destekçisi  21 yaşındaki Orlando Zaragoza’yı üzerine benzin dökerek yaktığını’ belirtti.

‘Nazi-faşist’ unsurların muhaliflerin içine iyice yerleştiğini söyleyen Maduro, gencin vücudunun neredeyse tamamının yandığını ve hastanede tedavi altına alındığını söyledi.

 Nicolas Madura yaptığı açıklamada,  “Venezüella’da Nazi-faşist etkinin karşı devrimi yükseliyor. Nazi-faşist etki, binlerce vatandaşın duygu ve düşüncelerini etkiledi. Bu vatandaşlar, tek suçu Venezüellalı, Chavez yanlısı veya devrimci olmak olan kişilere baskı yapma hakkı olduğuna inanıyor. Bu terörizmdir” ifadelerini kullandı.

“Biz daha önce burada, Ortadoğu’daki IŞİD’lilerin yaptığı gibi birinin yakıldığını hiç görmedik” diyen Maduro, olayla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Üzerine gaz döküyorlar, sonra canlı olarak ateşe veriyorlar. (Amerikan Devletler Örgütü Başkanı) Luis Almagro ne diyor? Her gün Venezüella hakkında konuşan (Kolombiya Devlet Başkanı) Juan Manuel Santos ne diyor? Donald Trump ne diyor?”

Ülkede, gıda kıtlığı, yüksek enflasyon ve artan suç oranlarından kaynaklanan toplumsal hoşnutsuzluk, Maduro liderliğindeki hükümetin kontrol ettiği Yüksek Mahkeme’nin, 31 Mart’ta Kongre’nin yetkilerini elinden aldığını açıklamasıyla sokak protestolarına dönüşmüştü. Muhalefet, ölümlerden orantısız güç kullanan güvenlik kuvvetlerini ve hükümet yanlısı milisleri sorumlu tutuyor. Maduro ise protestolara katılan aşırı sağcı radikallerin suç çeteleriyle iş birliği içinde şiddeti körüklediğini savunuyor.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.