Odak’taki makalesinden dolayı hakkında Erdoğan’a hakaretle suçlanan, hakkında davalar açılan Hamza Yalçın İspanya’da tutuklandı.

Yazar Hamza Yalçın, yaz tatili için gittiği İspanya’da Türkiye tarafından İnterpol aracılığıyla arandığı gerekçesiyle tutuklandı.

Odak dergisindeki bir makalesinden dolayı Yalçın hakkında bu yılın nisan ayında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği suçlamasıyla dava açılmıştı.

Yalçın hakkında Odak dergisinde yayımlanan makalelerinde örgüt propagandası yaptığı iddiasıyla daha önce açılan davalar bulunuyordu.

İsveç’te yaşayan, İsveç vatandaşı ve İsveç Yazarlar Birliği üyesi olan Hamza Yalçın, Barselona’dan İngiltere’ye geçmek isterken 3 Temmuz günü havaalanında gözaltına alındı ve mahkeme tarafından tutuklandı.

Telefon aracılığıyla yakınlarıyla görüşen Yalçın, gözaltına alındıktan sonra polisin kötü muamelesine uğradığını ve darbedildiğini söyledi.

1979 yılında THKP-C Üçüncü Yol örgütü yöneticisi olduğu suçlamasıyla tutuklanan Yalçın, 6 ay cezaevinde yattıktan sonra firar etti. 1984 yılında İsveç’e iltica eden Yalçın, daha sonra Türkiye’ye döndü. 1990 ve 1994 yıllarında hakkında iki ayrı dava açıldı. 3 yıl cezaevinde kaldıktan sonra tekrar İsveç’e döndü.

Yalçın’ın tutuklanmasından sonra İsveç’te Hamza Yalçın’la dayanışma komitesi kuruldu. Bir basın açıklaması yapan Komite, İsveç Hükümeti’ne Yalçın’ın serbest bırakılması için girişimde bulunma çağrısı yaptı.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.